PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ipsos: Poprawa nastrojów konsumenckich

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2013 15:01

Czerwcowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost o 1,39 pkt. mdm - podał w czwartek Ipsos. Jest to najwyższy poziom wskaźnika w tym roku.

REKLAMA

"Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos w ciągu ostatnich trzech miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie, jednak w lipcu zanotował niewielki wzrost (o 1,39 pkt.) do poziomu 82,96 pkt - osiągając najwyższy wynik na przestrzeni ostatniego roku" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że w ostatnim pomiarze wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, prócz Wskaźnika Oczekiwań, uległy nieznacznej poprawie.

"W stosunku do poprzedniego miesiąca poprawiła się ocena Klimatu Gospodarczego, uzyskując wynik 69,58 pkt. (wzrost o 3,10 pkt). Drugim wskaźnikiem, w przypadku którego zaobserwowano dość znaczny wzrost jest Wskaźnik Bieżący (wzrost o 3,47 pkt.), odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych - osiągając poziom 73,13 pkt." - napisano.

Skłonność do zakupów, w stosunku do poprzedniego miesiąca, nie uległa istotnej zmianie (wzrost zaledwie o 0,25 pkt.), uzyskując wynik 91,88 pkt.
"Zmniejszył się zarówno odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (z 16 proc. w czerwcu do 13,6 proc. w lipcu), jak i twierdzących, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze (z 62,9 proc. w czerwcu do 58,9 proc. w lipcu)" - napisano.

"Zwiększył się natomiast odsetek osób uważających, że w okresie ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły w sposób znaczny, bądź umiarkowany - w czerwcu taką opinię wyrażało 69,2 proc. respondentów, podczas gdy w lipcu 75,1 proc." - dodano.

Zdaniem autorów badania, umiarkowanie optymistyczne oceny Polaków przekładają się również na niewielki spadek Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości, który osiągnął poziom 89,05 pkt. (spadek o 0,57 pkt.).

"Nieco mniej z nas przewiduje polepszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy - w czerwcu takiej poprawy spodziewało się 19 proc. Polaków, podczas gdy w lipcu już tylko 16,9 proc." - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA