Istnieje szansa na stworzenie unijnego funduszu inwestycyjnego
Minister finansów Mateusz Szczurek ocenił w poniedziałek, że jego pomysł unijnego funduszu na inwestycje w wysokości 700 mld euro może zaistnieć i przekładać się na poprawę sytuacji w Europie, jeżeli uda się przekonać do niego kraje Północy.
"Europa potrzebuje inwestycji i to jak najszybciej" - przekonywał minister w radiowych "Sygnałach dnia". Każdy rok marazmu gospodarczego - przestrzegał - oznacza straty m.in. dla tych, którzy wypadają z rynku pracy. Tymczasem - zaznaczył - budżety narodowe nie udźwigną zwiększonych inwestycji, bo to one zwykle najszybciej padają ofiarą cięć.
Jego zdaniem kwota, którą miałby dysponować fundusz wydaje się duża, ale niedostatek inwestycji w Europie jest jeszcze większy. "Przy założeniu rozsądnych, ostrożnych szacunków tego, jak inwestycje przekładają się na dalszą aktywność gospodarczą (...), to tyle przynajmniej potrzeba, aby Europa gospodarczo doszła do stanu, w którym (...) znajdowała się przed kryzysem" - powiedział.
Szczurek tłumaczył, że obecnie w Europie jest bardzo wiele oszczędności i tym samym mniej konsumpcji, a niewiele chęci do inwestowania.
Zazwyczaj w takich przypadkach - kontynuował - obniża się stopy procentowe, co powoduje powrót równowagi i koniunktury gospodarczej. "Ale stopy procentowe są już obniżone do zera, polityka pieniężna nic nie może zrobić. Zmiany strukturalne zachęcające do inwestowania zajmują czas i jednocześnie w takiej sytuacji nie zawsze przekładają się na szybkie rozwiązania" - powiedział.
Według ministra finansów obecnie jest najlepszy czas na inwestycje, bowiem kapitał jest wyjątkowo tani - niektóre kraje płacą nawet ujemne odsetki od swojego długu. Np. jeżeli chce się powierzyć pieniądze Niemcom na dwa lata, trzeba im dopłacić. "Jeżeli mówimy o tym, że infrastruktura drogowa, energetyczna, społeczna, czy też potrzeby bezpieczeństwa mają pewne braki w Europie, i do długofalowego rozwoju te inwestycje są potrzebne, to taniej niż dziś być może nie będzie nigdy" - powiedział.
Pieniądze na zasilenie funduszu - jak mówił - miałyby więc pochodzić z rynku, na którym jest nadmiar oszczędności, a koszty finansowania są rekordowo niskie dla większości krajów UE - także dla Polski. "Problemem są konkretne projekty inwestycyjne i chętni do ich wdrażania. Stąd też taki fundusz jest potrzebny" - dodał.
"Stworzenie takiego mechanizmu pozwala na pogodzenie z jednej strony Traktatu o Stabilności i Wzroście, który wymaga dalszych oszczędności budżetowych, z koniecznością wyższych inwestycji. Jeżeli uda się do takiego projektu przekonać kraje Północy, to może on zaistnieć i naprawdę przekładać się na sytuację gospodarczą w Europie" - podsumował.
Jak dodał, celem funduszu nie byłaby redystrybucja dochodów, promująca tych, którzy rosną wolno z własnej winy, ale wyrównywanie różnic w koniunkturze, których stopy procentowe nie mogą wyrównać. W funduszu mogły by korzystać zarówno Polska, jak i bogatsze Niemcy.
Pytany o to, co Polska miałaby z takiego rozwiązania, powiedział, że zdrowie gospodarcze UE przekłada się bezpośrednio również na nasze rodziny i firmy. "W naszym interesie jest, aby Europa wyszła z kryzysu jak najszybciej" - konkludował.


- EUR 0,14% 4,17 zł
- CHF 0,14% 3,48 zł
- USD 0,56% 3,39 zł
-
15:05
POLECAMY Kolejni goście przybliżają tematy 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego
-
14:55
Tychy, Zgorzelec, Bielsko-Biała. Tam Douglas stawia na nowoczesność
-
14:35
Komfort i większa Biedronka pod nowym adresem we Wrocławiu
-
14:21
Lidl i Jeronimo Martins w czołówce... atrakcyjnych pracodawców. Inne sieci handlowe nie pozostają w tyle
-
13:56
Utrzymanie na fali wznoszącej będzie wyzwaniem. CDRL w opinii analityków
-
13:40
Nowy najemca zajmie ostatnią dużą powierzchnię w Outlet Center Bydgoszcz
-
13:26
Jest wyrok w sprawie katastrofy hali MTK. Sąd wskazał winnego
-
13:15
Siłownie i fitness cluby powinny zacząć bardziej dbać o czystość
-
12:56
Alternatywne nieruchomości pod lupą inwestorów
-
12:42
Czwarty market Leroy Merlin powstanie w województwie łódzkim
-
Panattoni bije rekordy z Leroy Merlin. Budują największy magazyn w Polsce
-
Mango szykuje otwarciową ofensywę. Galeria Ostrowiec wśród nowych lokalizacji
-
Hotelarze na zakupach
-
Ponad 80 marek i 41 tys. mkw. w sercu miasta. Oto nowa Galeria Centrum
-
Dekpol celuje w nowy rynek. Zbuduje kolejny hotel
-
Chińska sieć hotelowa rusza na podbój Europy
-
State Street bierze cały biurowiec. To tylko zaostrza apetyt Ghelamco na Kraków
-
Motoryzacyjny gigant w nowej siedzibie
-
OBI obejmuje lokalizacje Praktikera, niebawem seria otwarć
-
Atrium Centrum w nowej odsłonie
-
1
Rondo Wiatraczna kompletuje najemców
-
2
Mohito pod nowym stołecznym adresem
-
3
LPP? Skanska? Tatry Mouintain Resort? IKEA? A może JP Morgan? Wybierz najlepszego inwestora!
-
4
Focus Park wzmacnia ofertę o elektromarket
-
5
Chcemy być w stolicach świata mody
-
6
Nowa odsłona salonów LPP w Plaza Rybnik
-
7
Kolejny efekt zakazu handlu w niedziele? Odzieżowy potentat nie wyklucza próby renegocjacji czynszów
-
8
Nowe marki w Rybnik Plaza
-
9
Last minute jest passe. Jak Polacy planują wakacje?
-
10
Kolejna galeria rusza na podbój stolicy