PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakość kredytów udzielonych sektorowi budowlanemu może nadal się pogarszać

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2012 14:20

Wskaźnik kredytów zagrożonych w budownictwie wzrósł we wrześniu 2012 r. do około 15,5 proc. Jakość kredytów udzielonych przez banki temu sektorowi może nadal się pogarszać - ocenia NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego.

REKLAMA

"Można oczekiwać, że problemy z płynnością firm realizujących publiczne projekty infrastrukturalne będą się utrzymywać. Jakość kredytów wobec sekcji budownictwo nadal może się pogarszać. Z drugiej strony, skutki powstałych zatorów płatniczych ze strony generalnych wykonawców częściowo złagodziła ustawa (...) o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych" - napisano w raporcie.

NBP podał, że wskaźnik kredytów zagrożonych w budownictwie wzrósł z 11,1 proc. w marcu 2012 r. do około 15,5 proc. we wrześniu 2012 r.

Wyniki symulacji NBP wskazują, że pogorszenie jakości 18 proc. kredytów sektora budowlanego obecnie obsługiwanych terminowo nie spowoduje niespełnienia norm adekwatności kapitałowej żadnego z banków.

NBP ocenia, że dopiero pogorszenie jakości ponad 35 proc. kredytów obecnie obsługiwanych terminowo miałoby istotny wpływ na zyskowność całego sektora, jednak nie stanowiłoby ryzyka dla jego wypłacalności - norm nie spełniałyby banki mające około 2-proc. udział w aktywach sektora.

Wartość ekspozycji sektora bankowego wobec przedsiębiorstw z sekcji budownictwo na koniec września 2012 r. wyniosła 60,7 mld zł. Trzy banki o największych wartościach należności od przedsiębiorstw budowlanych miały 44-proc. udział w całkowitym zadłużeniu branży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA