PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jeszcze nie czas na obniżkę stóp procentowych

  • Autor: PAP
  • 13 sty 2015 07:32

Rada Polityki Pieniężnej raczej nie obniży stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu - uważają analitycy, z którymi rozmawiała PAP. Prognozują jednocześnie, że nastąpi to już w lutym lub w marcu.

REKLAMA

"Generalnie nie spodziewałby się obniżenia stóp procentowych" - powiedział PAP Ignacy Morawski z BIZ Banku. Jego zdaniem determinuje to rozkład głosów w Radzie. "Przeciwnicy obniżki stóp wciąż stanowią większość i nic nie wskazuje na to, by opinie członków RPP przeciwnych obniżkom w ostatnich tygodniach się zmieniły" - dodaje.

Analityk uważa jednak, że "spadek inflacji jest na tyle silny, że do obniżki stóp dojdzie jeszcze w tym kwartale, albo w lutym, albo w marcu". "Część członków Rady Polityki Pieniężnej może nie zdawać sobie sprawy, z jak silnym spadkiem inflacji będziemy mieli do czynienia" - mówi. "Za grudzień deflacja może osiągnąć 0,1 procenta, a w pierwszym kwartale może się jeszcze pogłębić" - dodaje Morawski.

Dane o inflacji CPI za grudzień GUS poda dzień po zakończeniu posiedzenia RPP, w czwartek.

Dlatego, "gdy dane o głębokiej deflacji zaczną nadchodzić", można oczekiwać obniżki stóp, zarówno na poziomie 25 pb, jak i 50 pb. "Jerzy Hausner mówił, że poprze obniżki stóp, jeśli będzie widział, że deflacja przedłuża się do drugiego kwartału, a na razie wygląda na to, że deflacja może trwać przez większość tego roku" - prognozuje Morawski.

"Psychologiczny wpływ" na Radę może też mieć - jego zdaniem - decyzja Europejskiego Banku Centralnego z 22 stycznia. Według niektórych międzynarodowych banków, EBC może podjąć decyzję o interwencjonistycznej polityce monetarnej (QE). Dlatego - sądzi Morawski - Rada zapewne nie zignoruje faktu, że "bank centralny strefy euro będzie obawiać się inflacji".

Także Konrad Ryczko z BOŚ uważa, że teraz do obniżki stóp raczej nie dojdzie, ale w marcu stopy mogą spaść 25 pb. "W Radzie obecnie jest podział fifty-fity między strategią +wait and see+ (czekaj i patrz) i obniżką 25 punktów bazowych" - zaznacza w rozmowie z PAP. "Wydaje mi się, że scenariusz jednorazowej obniżki o 25 pb, to scenariusz bazowy do końca roku. Z tego co widzę, większość analityków podobnie myśli" - dodaje.

Przyznaje jednak, że jeśli EBC przyjmie program QE, "RPP będzie musiała zareagować". "Rada już nie raz zaskoczyła rynek" - zastrzega. Wskazuje jednak, że Rada stosunkowo niedawno stopy obniżyła, a na ogół daje pewien czas oczekiwania na skutki poprzednich decyzji, "w granicach kwartału lub dwóch".

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA