PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JP Morgan: Inflacja w Polsce w 2012 r. wyniesie 3,5 proc.

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2011 19:38

Bank JP Morgan podniósł średnioroczną prognozę inflacji w Polsce w 2012 r. do 3,5 proc. z 3,2 proc.

REKLAMA

Przed ogłoszeniem danych GUS (4,8 proc. rdr w listopadzie, wobec 4,3 proc. rdr w październiku), JP Morgan przewidywał stopę inflacji za poprzedni miesiąc na 4,5 proc. rdr.

"Dobrą wiadomością jest to, że inflacja w najbliższych miesiącach obniży się. Jednak w kontekście dwóch sporych niespodzianek inflacyjnych (za październik i listopad - PAP) i utrzymujących się niskich notowań złotego powrót do celu 1,5-3,5 proc. w I kw. 2012 r. wydaje się bardzo wątpliwa" - stwierdzono w komentarzu banku.

JP Morgan przewiduje, że inflacja spadnie do 4,0-4,2 proc. rdr w styczniu-lutym 2012 r., a następnie do ok. 3,5 proc. rdr w marcu-kwietniu, a w ujęciu średniorocznym osiągnie - 3,5 proc.

"Nadal wierzymy, że w 2012 r. nastąpią obniżki stóp procentowych" - zaznacza komentarz.

JP Morgan przewiduje, że łączna skala obniżek stóp procentowych w 2012 r. sięgnie 75 pb, choć przyznaje, że prognoza może być na wyrost.

Inflację bazową (liczoną z pominięciem żywności i energii) za listopad JP Morgan szacuje na 3,0 proc. rdr, wobec 2,8 proc. w październiku.

Z danych GUS wynika, że żywność zdrożała w listopadzie o 1,2 proc. mdm (trzy razy więcej, niż średnia w tym okresie roku), paliwo podrożało o 3,2 proc. mdm, a energia o 0,5 proc. mdm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA