PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JP Morgan: Inflacja w Polsce w 2012 r. wyniesie 3,5 proc.

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2011 19:38

Bank JP Morgan podniósł średnioroczną prognozę inflacji w Polsce w 2012 r. do 3,5 proc. z 3,2 proc.

REKLAMA

Przed ogłoszeniem danych GUS (4,8 proc. rdr w listopadzie, wobec 4,3 proc. rdr w październiku), JP Morgan przewidywał stopę inflacji za poprzedni miesiąc na 4,5 proc. rdr.

"Dobrą wiadomością jest to, że inflacja w najbliższych miesiącach obniży się. Jednak w kontekście dwóch sporych niespodzianek inflacyjnych (za październik i listopad - PAP) i utrzymujących się niskich notowań złotego powrót do celu 1,5-3,5 proc. w I kw. 2012 r. wydaje się bardzo wątpliwa" - stwierdzono w komentarzu banku.

JP Morgan przewiduje, że inflacja spadnie do 4,0-4,2 proc. rdr w styczniu-lutym 2012 r., a następnie do ok. 3,5 proc. rdr w marcu-kwietniu, a w ujęciu średniorocznym osiągnie - 3,5 proc.

"Nadal wierzymy, że w 2012 r. nastąpią obniżki stóp procentowych" - zaznacza komentarz.

JP Morgan przewiduje, że łączna skala obniżek stóp procentowych w 2012 r. sięgnie 75 pb, choć przyznaje, że prognoza może być na wyrost.

Inflację bazową (liczoną z pominięciem żywności i energii) za listopad JP Morgan szacuje na 3,0 proc. rdr, wobec 2,8 proc. w październiku.

Z danych GUS wynika, że żywność zdrożała w listopadzie o 1,2 proc. mdm (trzy razy więcej, niż średnia w tym okresie roku), paliwo podrożało o 3,2 proc. mdm, a energia o 0,5 proc. mdm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA