PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JP Morgan zakłada dalszą obniżkę stóp NBP

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2014 16:14

Wstępne dane polskiego PKB za III. kwartał br. zmieniają perspektywę dla polityki pieniężnej wykluczając w krótkim czasie obniżkę oprocentowania stóp - sądzi JP Morgan. Bank podtrzymuje zarazem prognozę ich obniżki o 50 pb. do końca marca 2015 r.

REKLAMA

GUS ogłosił w piątek wstępnie, że PKB w III. kwartale br. przyrósł o 3,3 proc. rdr (0,9 proc. kdk) wobec 3,5 proc. rdr (po korekcie) i 0,6 proc. kdk w II. kwartale. Przed ogłoszeniem wyniku JP Morgan przewidywał wyraźne wyhamowanie polskiej gospodarki do 2,5 proc. rdr.

Analitycy Banku zauważają, że odczyt jest lepszy od oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej zakładającej 3 proc. rdr i że komunikat Rady uzależnił dalsze obniżki oprocentowania od pogorszenia perspektywy wzrostu. Najważniejsza stopa procentowa NBP po obniżce w październiku o 50 pb. wynosi 2 proc.

Przyznając, że wynik jest lepszy od prognozowanego, analitycy banku zauważają zarazem, że "wzrosło ryzyko mocniejszego zakorzenienia się deflacji".

"Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen energii i żywności - PAP) obniżyła się do najniższego poziomu od ośmiu lat (0,2 proc. rdr), co może osłabić argument RPP, w myśl którego inflacja towarów i usług konsumpcyjnych poniżej celu wywołana jest wyłącznie przez czynniki zewnętrzne, nad którymi Rada nie ma kontroli, a zatem nie ma potrzeby działań w polityce monetarnej".

JP Morgan podtrzymuje prognozę obniżki oprocentowania stóp o 50 pb. do końca I. kwartału 2015. Oprócz wciąż obecnego ryzyka stwarzanego dla polskiej gospodarki przez konflikt rosyjsko-ukraiński i spowolnienie w strefie euro, potencjalnymi czynnikami skłaniającymi RPP do obniżki stóp mogą być: polityka QE ze strony EBC oraz umocnienie złotego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA