PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kapitał emiracki zapowiada wejście do Polski

  • Autor: PAP
  • 30 kwi 2015 13:29

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiadają wejście swojego kapitału do Polski - w duże budowy deweloperskie, w polskie porty, w infrastrukturę, a także wejście w polskie przetwórstwo żywności - powiedział dziennikarzom w czwartek w Dubaju wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

REKLAMA

"Mamy nowy impuls i propozycje ministra gospodarki ZEA Al-Mansouriego - wejście kapitału emirackiego do Polski w duże budowy deweloperskie, w polskie porty, w infrastrukturę, ale co mnie szczególnie cieszy, także wejście w polskie przetwórstwo (żywności). To dla obu stron jest szczególnie korzystne. Pozwoliłoby zdejmować tę nadwyżkę polskiej żywności, stabilizować środowisko mleczarskie czy drobiarskie" - podkreślił Piechociński.

Jak dodał, kontakty z państwami arabskimi i islamskimi są ważne, bo rynek europejski powoli ulega nasyceniu. "Mamy także deklaracje (ZEA) wejścia do przetwórstwa jabłek i otwarcia się także na inne owoce" - powiedział wicepremier.

"Otwieramy drzwi wszędzie tam, gdzie można, szukamy poważanych partnerów. To jest wyjątkowo poważny partner, wyjątkowo korzystny, wyjątkowo konsekwentny. () Chcemy poszerzyć liczbę przedsiębiorstw, które współpracują z ZEA, wprowadzić małe i średnie firmy i wprowadzić nowe przemysły - polskie szkło ręcznie robione, polskie materiały budowlane" - poinformował minister.

Piechociński dodał, że przestrzeń do współpracy z ZEA widzi także w odnawialnych źródłach energii.

"To jest kraj, który kładzie olbrzymi nacisk na wzrost efektywności energetycznej. Pamiętajmy o tym, że to jest kraj, z którym na razie nie realizuje się wymiana poprzez duże kontrakty zakupów ropy czy gazu" - zaznaczył.

"Gdy popatrzymy w strukturę handlu widać jeszcze olbrzymie możliwości. To jest kraj, który może kupować polskie autobusy, może kupować polskie tramwaje czy pociągi do metra. To nie miejsce tylko dla Newagu, czy Pesy, ale także dla tych, którzy tworzą infrastrukturę. To jest wreszcie kraj do sprzedaży, obrotu polskimi częściami, akcesoriami i podzespołami samochodowymi" - mówił wicepremier.

Minister gospodarki ZEA Al-Mansouri powiedział polskim dziennikarzom, że Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie w ciągu ostatnich lat zbudowały strategiczne partnerstwo.

"Wymiana handlowa, jeśli popatrzeć na liczby, to znaczny wzrost - z 500 mln dolarów w 2012 r. skoczyła do 1, 3 mld dolarów w 2014 r. Jednym z obszarów, na którym powinniśmy patrzeć poważnie, jest eksport produktów rolniczych z Polski do ZEA. ZEA są dużym importerem takich produktów, a Polska je posiada. To świetna szansa na współpracę" - podkreślił minister.

Piechociński w ZEA przebywa od wtorku. W Dubaju i Abu Zabi spotyka się z przedstawicielami władz ZEA, by rozmawiać o pogłębianiu współpracy gospodarczej. Polscy przedsiębiorcy z emirackim biznesem rozmawiają o potencjalnych inwestycjach.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym partnerem Polski w regionie Zatoki Perskiej. W 2014 r. obroty handlowe między krajami wzrosły o 50 proc. w porównaniu do 2013 r. - z 865,4 mln dolarów do 1 mld 290,4 mln dolarów. Polski eksport do tego kraju jest znacznie wyższy niż import - w ubiegłym roku wyniósł 1 mld 127,8 mln dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Nalepa 2015-05-05 16:39:35
    Ci z Limitless byli dobrzy :)
  • Piotr Matuszak 2015-05-04 17:07:55
    Kilka lat temu były podobne rozmowy - patrz Limitless Polska - i wyszło co wyszło czyli jeden wielki przekręt.
    Z dużą dozą ostrożności należy podchodzić do wszelkich zapewnień kolejnych "pełnomocników" inwestorów ze Wschodu.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA