PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kongres - gospodarczy, europejski, globalny

  • wnp.pl
  • 16 maj 2013 09:45

Europejski Kongres Gospodarczy po swojej V edycji pozostaje najbardziej znaczącym tego typu wydarzeniem w Europie Centralnej, ważnym dla całej Europy. Jednocześnie impreza zyskuje wymiar globalny. To wyprzedzająca odpowiedź organizatorów Kongresu na dobitnie sformułowaną potrzebę - nowego otwarcia Europy ku najbardziej dynamicznym gospodarczo rynkom świata.

REKLAMA

 

W trakcie trzech kongresowych dni (13-15 maja 2013), wypełnionych niemal setką sesji tematycznych i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, poruszono tematy najważniejsze dla polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. Debaty, toczące się w jedenastu lokalizacjach z udziałem 700 panelistów i 6 tysięcy gości były okazją do dialogu i skonfrontowania wizji europejskich polityków oraz reprezentantów środowiska biznesowego i nauki.

- Wymóg mądrego dialogu między polityką i społeczeństwem, między pracodawcami i pracownikami, jest kluczowy z punktu widzenia budowania autorytetu państwa, wiarygodności marki narodowej czy biznesowej, a także naszej otwartości - podkreślał w trakcie sesji otwierającej Kongres Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki RP.

Dyskusje na temat przyszłości gospodarki europejskiej i strefy euro, możliwości współpracy gospodarczej państw UE z Afryką oraz polityki energetycznej - zdominowały pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Dzień pierwszy

Pierwsze sesje upłynęły pod hasłami powrotu na ścieżkę wzrostu, otwarcia Europy na świat i nowej polityki przemysłowej. Zdecydowane deklaracje co do współpracy krajów Europy Centralnej oraz postulaty zbliżenia europejskich ambicji politycznych do realiów poszczególnych gospodarek dopełniły obrazu pierwszego dnia Kongresu.

Kongres okazał się w tym roku także kongresem krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Centralnej, co podkreślali goście z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii czy krajów bałtyckich.

Europa potrzebuje deregulacji i otwarcia na nowe rynki, by wykorzystać swój potencjał - to główna przesłanka nieformalnego szczytu ministrów gospodarki Grupy Wyszehradzkiej uzupełnionej o przedstawiciela Rumunii. Uwolnienie gospodarki od nadmiaru krępujących inicjatywę regulacji, budowanie klimatu dla przedsiębiorczości na poziomie i unijnym, a nie tylko krajowym, nowa polityka proprzemysłowa, współpraca i solidarność w mierzeniu się z wyzwaniami czasu stagnacji gospodarczej - to podstawowe postulaty, z jakim występowali dyskutanci. Echo tych apeli słychać było w wypowiedziach panelistów, moedratorów i gości kolejnych dwóch dni Kongresu.

Druga z kluczowych debat programowych pierwszego dnia - pod hasłem "Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie" nadała ton całemu Kongresowi, pozostawiając jednak przestrzeń do dyskusji o ściśle wewnętrznych europejskich problemach.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA