PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kongres - gospodarczy, europejski, globalny

  • wnp.pl
  • 16 maj 2013 09:45

Europejski Kongres Gospodarczy po swojej V edycji pozostaje najbardziej znaczącym tego typu wydarzeniem w Europie Centralnej, ważnym dla całej Europy. Jednocześnie impreza zyskuje wymiar globalny. To wyprzedzająca odpowiedź organizatorów Kongresu na dobitnie sformułowaną potrzebę - nowego otwarcia Europy ku najbardziej dynamicznym gospodarczo rynkom świata.

REKLAMA

 

W trakcie trzech kongresowych dni (13-15 maja 2013), wypełnionych niemal setką sesji tematycznych i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, poruszono tematy najważniejsze dla polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. Debaty, toczące się w jedenastu lokalizacjach z udziałem 700 panelistów i 6 tysięcy gości były okazją do dialogu i skonfrontowania wizji europejskich polityków oraz reprezentantów środowiska biznesowego i nauki.

- Wymóg mądrego dialogu między polityką i społeczeństwem, między pracodawcami i pracownikami, jest kluczowy z punktu widzenia budowania autorytetu państwa, wiarygodności marki narodowej czy biznesowej, a także naszej otwartości - podkreślał w trakcie sesji otwierającej Kongres Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki RP.

Dyskusje na temat przyszłości gospodarki europejskiej i strefy euro, możliwości współpracy gospodarczej państw UE z Afryką oraz polityki energetycznej - zdominowały pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Dzień pierwszy

Pierwsze sesje upłynęły pod hasłami powrotu na ścieżkę wzrostu, otwarcia Europy na świat i nowej polityki przemysłowej. Zdecydowane deklaracje co do współpracy krajów Europy Centralnej oraz postulaty zbliżenia europejskich ambicji politycznych do realiów poszczególnych gospodarek dopełniły obrazu pierwszego dnia Kongresu.

Kongres okazał się w tym roku także kongresem krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Centralnej, co podkreślali goście z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii czy krajów bałtyckich.

Europa potrzebuje deregulacji i otwarcia na nowe rynki, by wykorzystać swój potencjał - to główna przesłanka nieformalnego szczytu ministrów gospodarki Grupy Wyszehradzkiej uzupełnionej o przedstawiciela Rumunii. Uwolnienie gospodarki od nadmiaru krępujących inicjatywę regulacji, budowanie klimatu dla przedsiębiorczości na poziomie i unijnym, a nie tylko krajowym, nowa polityka proprzemysłowa, współpraca i solidarność w mierzeniu się z wyzwaniami czasu stagnacji gospodarczej - to podstawowe postulaty, z jakim występowali dyskutanci. Echo tych apeli słychać było w wypowiedziach panelistów, moedratorów i gości kolejnych dwóch dni Kongresu.

Druga z kluczowych debat programowych pierwszego dnia - pod hasłem "Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie" nadała ton całemu Kongresowi, pozostawiając jednak przestrzeń do dyskusji o ściśle wewnętrznych europejskich problemach.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA