PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniunktura w gospodarce na stabilnym poziomie

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2015 16:20

Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lutym na poziomie zbliżonym do wskaźnika odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Zgodnie z danymi GUS w styczniu br. wskaźnik ten osiągnął 96,6 pkt., a w lutym ubiegłego roku 96,4 pkt.

"W lutym dla wszystkich składowych wskaźnika syntetycznego utrzymują się wartości podobne do sygnalizowanych w poprzednim miesiącu (poza składową dla handlu, która nieznacznie rośnie). W skali roku wzrastają wszystkie składowe wskaźnika (z wyjątkiem malejącej składowej w usługach), w największym stopniu - w budownictwie" - poinformowano.

GUS podał, że firmy z sekcji przetwórstwa przemysłowego oceniają w lutym koniunkturę bardziej korzystnie niż w styczniu, wobec negatywnych ocen sygnalizowanych w grudniu ub. r. Ogólny klimat koniunktury w tym sektorze kształtuje się na poziomie plus 4 (plus 2 w styczniu), wyższym niż w lutym ostatnich sześciu lat. "Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 13 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

Według GUS podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa od trzech miesięcy formułują coraz mniej pesymistyczne opinie na temat koniunktury. W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11 (w styczniu minus 13).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 11 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - poinformował GUS. Dodano, że w lutym dalszemu pogorszeniu uległy oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji, nadal sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.

Zgodnie z danymi GUS ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 6 (plus 5 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 13 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W lutym przedsiębiorcy po raz pierwszy od 11 miesięcy wskazują na spadek sprzedaży. Mimo to prognozy w tym zakresie są pozytywne, lepsze od negatywnych przewidywań sprzed miesiąca. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów" - wyjaśnił urząd statystyczny.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA