PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniunktura w gospodarce na stabilnym poziomie

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2015 16:20

Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lutym na poziomie zbliżonym do wskaźnika odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Zgodnie z danymi GUS w styczniu br. wskaźnik ten osiągnął 96,6 pkt., a w lutym ubiegłego roku 96,4 pkt.

"W lutym dla wszystkich składowych wskaźnika syntetycznego utrzymują się wartości podobne do sygnalizowanych w poprzednim miesiącu (poza składową dla handlu, która nieznacznie rośnie). W skali roku wzrastają wszystkie składowe wskaźnika (z wyjątkiem malejącej składowej w usługach), w największym stopniu - w budownictwie" - poinformowano.

GUS podał, że firmy z sekcji przetwórstwa przemysłowego oceniają w lutym koniunkturę bardziej korzystnie niż w styczniu, wobec negatywnych ocen sygnalizowanych w grudniu ub. r. Ogólny klimat koniunktury w tym sektorze kształtuje się na poziomie plus 4 (plus 2 w styczniu), wyższym niż w lutym ostatnich sześciu lat. "Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 13 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

Według GUS podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa od trzech miesięcy formułują coraz mniej pesymistyczne opinie na temat koniunktury. W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11 (w styczniu minus 13).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 11 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - poinformował GUS. Dodano, że w lutym dalszemu pogorszeniu uległy oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji, nadal sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.

Zgodnie z danymi GUS ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 6 (plus 5 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 13 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W lutym przedsiębiorcy po raz pierwszy od 11 miesięcy wskazują na spadek sprzedaży. Mimo to prognozy w tym zakresie są pozytywne, lepsze od negatywnych przewidywań sprzed miesiąca. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów" - wyjaśnił urząd statystyczny.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA