PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Konsekwencje podatku bankowego dla emitentów obligacji

  • Autor: Piotr Dziura, członek zarządu Gerda Broker
  • 22 gru 2015 09:55

Konsekwencje podatku bankowego dla emitentów obligacji Fot. Fotolia

Główny nurt dyskusji związanych z opodatkowaniem bankowych aktywów koncentruje się na jego wpływie na wyniki instytucji finansowych. W mniejszym stopniu mówi się o możliwych działaniach banków, zmierzających do zrekompensowania negatywnych konsekwencji nowych obciążeń, ograniczając się głównie do obaw związanych z ich przerzucaniem na klientów. To jednak nie wyczerpuje możliwych skutków, które mogą być odczuwalne także na rynku obligacji.

REKLAMA

Wprowadzenie opodatkowania aktywów banków stawką 0,39 proc. już od lutego 2016 r., spowoduje spore zmiany nie tylko dla samych instytucji finansowych, ale także w szeroko rozumianym ich otoczeniu, zarówno w odniesieniu do klientów, jak i całej gospodarki, a także wpłynie na sytuację na lokalnym rynku finansowym. O ile dość łatwo można oszacować bezpośrednie konsekwencje podatku dla wyników banków, to w pozostałych kwestiach mamy do czynienia z wieloma niewiadomymi. Według szacunków, zyski banków zmniejszą się od 25 proc. do jednej trzeciej, obniży się także ich rentowność. Niemal powszechna jest opinia, że konsekwencją nowego obciążenia będzie z jednej strony zmniejszenie zdolności i skłonności do udzielania kredytów, z drugiej zaś do podwyższania związanych z nimi kosztów.

W przypadku sporej części banków już zostało zapowiedziane zwiększenie marż kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych. Na razie nie ma sygnałów podobnych działań w odniesieniu do kredytów dla przedsiębiorców. Także w przypadku skali ewentualnego zmniejszenia akcji kredytowej, można opierać się jedynie na szacunkach. Te najbardziej pesymistyczne mówią o zahamowaniu udzielania kredytów w połowie z największych banków, potencjał kredytowy w całym sektorze może sięgnąć nawet dwóch trzecich dotychczasowej wartości. Z pewnością należy się spodziewać bardziej restrykcyjnego podejścia banków do udzielania kredytów oraz preferowania tych o największej zyskowności, czyli konsumpcyjnych.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

  • artmetic ekonsulting 2015-12-23 22:24:58
    Przygotowanie prospektów emisyjnych, dokumentacja projektowa, dotacje unijne:

    artmetic.pl
  • marek434 2015-12-23 14:25:13
    Z tymi obligacjami firm to mogę potwierdzić od strony inwestora, że jest to atrakcyjny rynek, bo sam od wielu, wielu miesięcy inwestuje właśnie w obligacje pewnej firmy zajmującej się nieruchomościami, i muszę przyznać, że póki co jestem bardzo zadowolony. Mam 10% zysku, odsetki wypłacane kwartalnie, no i co jeszcze: nie boję się o jutro :)

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA