PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Korzystna koniunktura gospodarcza

  • Autor: PAP
  • 23 sie 2017 15:39

Korzystna koniunktura gospodarcza Fot. Fotolia

Dyrektorzy przedsiębiorstw w sierpniu br. korzystnie oceniają koniunkturę - wynika ze środowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) jest wyższy niż przed rokiem i nieznacznie wyższym niż w lipcu br.

REKLAMA

"W sierpniu dyrektorzy przedsiębiorstw wszystkich badanych obszarów działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury" - podał GUS.

Wyjaśniono, że wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej kształtuje się w sierpniu na poziomie wyższym niż przed rokiem (od dziewięciu miesięcy jego wartości wynoszą powyżej średniej długookresowej) i nieznacznie wyższym od notowanego przed miesiącem.

"Składowa odnosząca się do budownictwa wzrosła w stosunku do poziomu sprzed miesiąca, niewielki wzrost odnotowano też dla składowych dotyczących przetwórstwa przemysłowego oraz usług. Składowa z zakresu handlu detalicznego nieznacznie spadła w porównaniu z poziomem z lipca. W porównaniu do sierpnia ub. r. wartości wszystkich składowych wzrosły" - napisano.

Zgodnie z komunikatem jednostki działające w przetwórstwie przemysłowym oceniają koniunkturę optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż w sierpniu ostatnich sześciu lat.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,1 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 9,8 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16,7 proc. i 9,3 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Zaznaczono, że oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji są pozytywne, ale ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem. Prognozy są optymistyczne, nieco lepsze od formułowanych w lipcu. Sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie negatywnie, ale jej przewidywania wskazują na możliwość poprawy w najbliższych trzech miesiącach.

"Opóźnienia płatności za sprzedane produkty nadal rosną (...). Przewidywany jest wzrost zatrudnienia, nieco mniejszy od planowanego w lipcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, podobnie jak prognozowano przed miesiącem" - podał GUS.

Według GUS, jednostki z sekcji budownictwo oceniają koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż w sierpniu ostatnich ośmiu lat. Jednocześnie sierpień jest trzecim z kolei miesiącem, w którym oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,8 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12,7 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19,3 proc. i 13 proc.).

"Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie negatywnie, podobnie jak przed miesiącem (...). Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Sierpień jest szóstym kolejnym miesiącem, w którym prognozowany jest niewielki wzrost zatrudnienia" - poinformowano.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA