PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys finansowy pokrzyżował plany BRE Banku Hipotecznego

  • Autor: newseria.pl
  • 25 mar 2013 14:24

BRE Bank Hipoteczny zmienia model funkcjonowania i zamierza ponownie stać się platformą refinansującą kredyty hipoteczne, udzielane w grupie BRE. - To jest efekt kryzysu finansowego - mówi prezes Piotr Cyburt. Bank ma zająć się głównie emisją hipotecznych listów zastawnych, co powinno ułatwić klientom dostęp do kredytów.

REKLAMA

 

Decyzja o zmianie strategii działania wiąże się z całkowitym przemodelowaniem oferty BRE Banku Hipotecznego.

- Zajmowaliśmy się głównie finansowaniem niewielkich nieruchomości komercyjnych, a więc lokale usługowe, biura, magazyny, niewielkie centra handlowe - wylicza Piotr Cyburt.

Dodaje jednocześnie, że bank nie zamierza się wycofywać z dotychczasowej działalności. Jednak kryzys finansowy na tyle mocno pokrzyżował plany dalszego rozwoju w tym sektorze, że zmiany są konieczne.

- Na tle tego, co dzieje się po kryzysie w Europie, nowych regulacji, przede wszystkim w Bazylei III, a w następstwie tego dyrektywy CDR4, zaczęliśmy zastanawiać się, w jaki sposób moglibyśmy wrócić do źródeł - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prezes BRE Banku Hipotecznego. - Chodzi o sytuację, w której Bank Hipoteczny na zdecydowanie większą skalę w ramach grupy, w której funkcjonuje, ma pełnić rolę emitenta listów zastawnych i refinansować długoterminowe aktywa, które grupa posiada, czyli innymi słowy - kredyty hipoteczne.

Listy zastawne to papiery dłużne, których zabezpieczeniem są wierzytelności banku z tytułu udzielonych kredytów. Środki pozyskane z emisji listów bank może przeznaczyć na kolejne kredyty. W listy inwestują głównie podmioty instytucjonalne, np. towarzystwa ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne, głównie z powodu niskiego ryzyka inwestycyjnego.

Emisja listów zastawnych wpisuje się również w zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego rozwoju średnio- i długoterminowych instrumentów dłużnych, refinansujących akcje kredytowe poszczególnych banków.

- Widać, że po kryzysie zmieniła się struktura refinansowania banków. W związku z tym nowe regulacje będą wymagały od banków, żeby jako źródło refinansowania posiadały trochę bezpiecznych instrumentów, które mogą w ostatecznym rozrachunku tanio sprzedać inwestorom, bo są bezpieczne - mówi Piotr Cyburt. - Jako bardzo bezpieczny, uregulowany w sposób systemowy, prawnie instrument refinansowania banków, listy umocniły swoją pozycję i mają w bilansach banków np. w Europie Zachodniej dosyć spory udział - tłumaczy.

Jak podkreśla, w polskim sektorze instrumenty te praktycznie nie liczą się w bilansach banków, stanowią niespełna 1 proc. ich wielkości. Tylko dwa istniejące banki hipoteczne finansują się listami zastawnymi.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA