PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Luksus jest i będzie w cenie. Rynek apartamentów premium z perspektywą wzrostów

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 07 lut 2018 14:51

Luksus jest i będzie w cenie. Rynek apartamentów premium z perspektywą wzrostów Cosmopolitan

Rynek apartamentów premium w Polsce wzrośnie w tym roku o 8 procent - to prognoza firmy Tacit Investment. Z najnowszych, wstępnych danych wynika, że w 2017 roku sprzedano w Polsce prawie 200 apartamentów premium, to 59 procent więcej niż przed rokiem.

REKLAMA

Perspektywy dla tego rynku w Polsce są bardzo dobre, a zwrot z inwestycji w Warszawie może być większy niż w przypadku innych europejskich miast – wynika z Raportu EY przygotowanego dla Tacit Investment. Najwięcej ekskluzywnych apartamentów, w średniej cenie przekraczającej 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy, jak co roku sprzedało się w Warszawie.

Liderem na stołecznym rynku jest Cosmopolitan Twarda 4, który zyskał najwięcej nowych mieszkańców – w sumie 42 osoby zdecydowały się kupić w nim apartament. Średnia cena w Cosmopolitan w ubiegłym roku to 31 tysięcy złotych za metr, najdroższy apartament został sprzedany za 6 mln złotych.

- W ciągu czterech lat Cosmopolitan wybrało 182 klientów, którzy podpisali umowy ostateczne, kupili apartamenty i w nich zamieszkali. W sumie to 51 procent wszystkich sprzedanych w Warszawie apartamentów premium. To wynik, który pokazuje że najlepsze nieruchomości wciąż są w cenie. W samym Cosmopolitan zostało już tylko 15 procent wolnych apartamentów – mówi prezes Tacit Investment Karolina Kaim.

Rosnące zainteresowanie klientów na rynku apartamentów premium potwierdza także najnowszy raport niezależnej firmy doradczej EY - „Rynek apartamentów luksusowych”. Raport określa potencjał i kierunki rozwoju segmentu premium oraz porównuje Warszawę i wybrane metropolie, w tym między innymi Nowy Jork, Londyn, Paryż, Monachium, Berlin, Kopenhagę, Amsterdam.

Warszawa jest miastem z jedną z najniższych wartości premii za luksus, liczonej jako iloraz najwyższej ceny nieruchomości w segmencie luksusowym w stosunku do średniej ceny w segmencie popularnym. Oznacza to, że bariera wejścia na rynek premium jest niższa niż w pozostałych analizowanych miastach. Zdaniem autorów raportu, koszt zakupu nieruchomości premium w stolicy Polski jest wciąż znacznie niższy niż w innych liczących się europejskich metropoliach oraz w USA.

- Poziom cen na rynku warszawskim w segmencie luksusowym jest znacznie niższy w porównaniu z innymi miastami, zatem prawdopodobieństwo szybkiego wzrostu cen jest dużo większe w Warszawie, niż w pozostałych analizowanych metropoliach. Zyski z inwestycji w warszawskie nieruchomości premium są i w najbliższych latach będą największe wśród przebadanych miast – twierdzi Anna Kicińska, Partner z EY.

Biorąc pod uwagę historyczne wzrosty cen, jak również sytuację społeczno-ekonomiczną kraju, eksperci EY prognozują, że w kolejnych latach w Warszawie będziemy obserwować dalszy wzrost wolumenu transakcji przy jednoczesnym wzroście cen. Poziom cen 40-50 tysięcy PLN za metr kwadratowy pod koniec następnej dekady może nie należeć do rzadkości, lecz stanie się regułą w przypadku najbardziej prestiżowych i unikatowych projektów mieszkaniowych. Rozwijająca się Warszawa może potencjalnie dogonić obecne ceny w pozostałych analizowanych miastach europejskich – Kopenhagę za 1-2 lata, Berlin i Amsterdam za 3-5 lat, Monachium za 6-7 a Paryż i Londyn za 10-11 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA