PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Luty dobry dla polskiej gospodarki

  • Autor: PAP
  • 17 mar 2015 15:06

W lutym 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,2 proc. rdr i wyniosło 5572,6 tys. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 3,2 proc. rdr i wyniosło 3981,75 zł.

REKLAMA

Z komunikatu GUS wynika też, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lutym 2015 r. wyniosło 3981,63 zł.

GUS podaje także, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w relacji miesiąc do miesiąca nie zmieniło się.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2015 r., według danych GUS, wyniosło 3942,78 zł. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w styczniu 2015 r. wyniosło 3942,35 zł.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2015 roku wynosiło 5572,6 tys. Natomiast w lutym 2014 roku wynosiło 5508,2 tys.

Główna Ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek stwierdziła, że sytuacja na krajowym rynku pracy pozostaje umiarkowanie dobra. "Tempo wzrostu wynagrodzeń nadal przekracza w ujęciu nominalnym 3 proc., w ujęciu realnym natomiast przekracza drugi miesiąc z rzędu 6 proc. i jest to poziom najwyższy od lat" - mówiła.

"Rosnąca siła nabywcza to oczywiście w głównej mierze wynik spadku cen towarów i usług, którego skala w lutym w ujęciu rocznym była najgłębsza w historii. Jednocześnie przedsiębiorstwa, m.in. w świetle wyczerpujących się mocy produkcyjnych oraz w związku z uruchamianiem inwestycji, tworzą nowe miejsca pracy dzięki czemu rośnie zatrudnienie"- dodała.

W ocenie Kurtek powinno to przekładać się na coraz lepsze nastroje konsumenckie i na zwiększanie wydatków przez gospodarstwa domowe. "Konsumpcja tym samym pozostać powinna, obok inwestycji, motorem wzrostu polskiej gospodarki w tym roku" - stwierdziła.

Z kolei ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś ocenił, że zmniejszenia dynamiki wzrostu wynagrodzeń w lutym (do 3,2 proc. wobec 3,6 proc. w styczniu), "przyczyniły się opóźnienia w wypłatach premii w górnictwie w związku z obecną trudną sytuacją tego sektora". "W kolejnych miesiącach oczekujemy powrotu dynamiki płac w rejon 3,5-4,0 proc. rdr" - zaznaczył.

"Z kolei dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Oczekujemy kontynuacji dotychczasowego trendu wzrostowego liczby zatrudnionych, przy czym nie spodziewamy się już istotnych wzrostów dynamiki rocznej zatrudnienia ze względu na rosnącą bazę odniesienia z zeszłego roku" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA