PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Marek Belka spodziewa się umocnienia złotego w dłuższej perspektywie

 • Autor: PAP
 • 06 cze 2012 18:51

W długim okresie można spodziewać się umocnienia złotego - ocenił w prezes NBP Marek Belka w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach będzie wiadomo, czy spowolnienie gospodarcze w Polsce się pogłębi.

REKLAMA

"Dzisiaj złoty na pewno odchylił się w dół od poziomu, który można przyjąć jako fundamentalny. W długim okresie można się raczej spodziewać wzmocnienia złotego" - powiedział szef Narodowego Banku Polskiego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Podkreślił, że jeżeli bank centralny obserwuje wzmożoną dynamikę zmian na rynku walutowym, prawdopodobnie związaną z krótkoterminową spekulacją, to wtedy działa na rynku razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Według prezesa NBP w kolejnych miesiącach będzie wiadomo, czy spowolnienie gospodarcze w Polsce pogłębia się. "Obserwujemy dane statystyczne, kształtowanie się tendencji w gospodarce bardzo uważnie i można to, co się dzieje w gospodarce interpretować jako dostosowanie w dół np. w tempie produkcji przemysłowej" - mówił Belka.

"Jednak od kilku miesięcy nie obserwujmy pogłębiającego się spowolnienia w gospodarce. Chcemy zobaczyć w kolejnych miesiącach, czy mamy do czynienia z zahamowaniem tempa wzrostu i utrzymaniem się na poziomie, czy też spowolnienie się pogłębia" - dodał.

"Nie zmieniamy naszej prognozy, ale to są prognozy z miesiąca na miesiąc. Natomiast rzeczywiście one przewidują niższe tempo wzrostu niż jeszcze 2-3 miesiące temu, ale tak naprawdę to, co nasi analitycy sądzą, dowiemy się, jak będzie projekcja PKB i inflacji. Wtedy zobaczymy, jak to się układa w trochę dłuższym horyzoncie" - powiedział.

Pytany o ewentualne obniżenie bankowych rezerw obowiązkowych prezes NBP powiedział, że Rada nie rozważa zmiany ich poziomu. "Stopa rezerw jest bardzo niska. Poza tym brak płynności nie jest wielkim utrapieniem banków. Jedynym powodem ewentualnego obniżania, patrząc wstecz, jest chęć zasygnalizowania zmiany nastawienia. (...) Nie rozważaliśmy tego, ale zmiany rezerw nie mają większego znaczenia dla płynności" - wyjaśnił.

W komunikacie po zakończeniu posiedzenia RPP napisała, że polskie dane o PKB potwierdziły, iż wzrost gospodarczy stopniowo się obniża. "Dane miesięczne o produkcji w przemyśle i budownictwie, a także o sprzedaży detalicznej w kwietniu wskazują na możliwość dalszego obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego" - napisano.

 • 1
 • 2
 • nedpolams@op.pl 2012-06-19 13:54:34
  Witam Panie Marku.
  Mam pytanie trochę ze sfery future , jaki Pana zdaniem może być przelicznik złotego w momencie wejścia Polski do strefy euro , przy założeniu zachowania aktualnych proporcji ,ponieważ przyjmuję założenia ,że EU będzie funkcjonowała na bardziej reżimowych parametrach finansowych.
  Dziękuję i Pozdrawiam

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA