PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MasterCard przegrywa ws. opłat interchange

  • www.portalspozywczy.pl
  • 24 maj 2012 21:54

Sąd Unii Europejskiej potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z dnia 19 grudnia 2007, uznającą wielostronnie uzgadnianą opłatę interchange (WOI) nakładaną na płatności transgraniczne dokonywane kartami MasterCard, za niezgodną z europejskim prawem konkurencji.

REKLAMA

MasterCard w 2008 r. zredukował swój WOI do zera, ale jednocześnie zaskarżył decyzję KE do Sądu UE. Sąd - jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie - "nie zgodził się z argumentacją opartą na tym, że WOI są obiektywnie konieczne do funkcjonowania systemu płatniczego MasterCard". Sąd nie podzielił też opinii MasterCard, że nastąpi zmiana warunków płatności i systemu wydawania kart. Sąd jednoznacznie podkreślił anty-konkurencyjny i anty-konsumencki skutek pobierania tej opłaty. W decyzji Sądu znajduje się też passus mówiący o tym, że MasterCard stanowi zinstytucjonalizowaną formę koordynacji działań uczestniczących w niej instytucji finansowych. Uznał też WOI za skutek decyzji związku przedsiębiorstw. W konkluzji Sąd zauważył, że metody ustalania WOI opierają się na zawyżaniu kosztów oraz niedocenianiu korzyści jakie odnosi Mastercard z tytułu płatności jego kartami.

Wyrok Sądu to ukoronowanie dziesięcioletniej kampanii handlu detalicznego przeciwko tej antykonkurencyjnej opłacie. Zarówno EuroCommerce, jak i Europejski Okrągły Stół Handlu (ERRT) wyraziły nadzieję na radykalne i znaczące rozwiązania regulacyjne ze strony KE. POHiD podziela te opinie oraz znajduje w zaistniałej sytuacji szereg przesłanek do korekty systemu płatności kartami w Polsce, głównie w zakresie korekty wysokości opłaty interchange i innych kosztów prowizyjnych pobieranych z tytułu użycia kart płatniczych.

Według Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (zrzeszającej największe sieci handlowe w Polsce) w sytuacji, kiedy ważą się w Polsce losy wielostronnego porozumienia w sprawie interchange wynegocjowanego w NBP, decyzja Sądu UE staje się przesłanką dla MasterCard, by do tego porozumienia przystąpić. Rozstrzygnięte bowiem zostały wątpliwości podnoszone przez tę organizację płatniczą. Dobrowolne przyjęcie porozumienia przez wszystkie strony, skutkować będzie nie tylko sprawiedliwszym rozłożeniem niezbędnych kosztów funkcjonowania kart, ale i znacząco zaowocuje ilościowym rozwojem rynku transakcji bezgotówkowych, na czym skorzysta zarówno biznes, jak i konsumenci.

Zdaniem POHiD klauzula działania w dobrej wierze ma w naszym mniemaniu walor podstawowy, gdyż wyrażając wartości etyczne w wielostronnej konstrukcji biznesowej, zarazem zatrzymuje możliwość podejmowania decyzji o nakładaniu innych niż interchange opłat kompensujących. Odniesie też kalkulacje kosztów akceptanta do rzeczywistych i godziwie policzonych kosztów wydawcy kart, czyli banków i organizacji płatniczych. Dodać należy, że nowa sytuacja korzystnie wpłynie na zakończenie zawieszonego postępowania UOKiK wobec MasterCard, VISA i banki przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA