PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MFW podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2014 roku

  • Autor: PAP
  • 08 kwi 2014 16:19

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy z 3,1 proc. w 2014 r. do 3,3 proc. w 2015 r. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w kwietniowym World Economic Outlook (WEO). W poprzednim WEO na 2014 r. prognozowano 2,4 proc. MFW spodziewa się również przyspieszenia wzrostu na świecie i w regionie EŚW.

REKLAMA

- W Polsce i Węgrzech przyspieszenie napędza wzrost popytu krajowego, wspierany przez łagodną politykę pieniężną, poprawę na rynku pracy i wyższy napływ funduszy UE, które powinny wesprzeć inwestycje publiczne - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.

W listopadzie w dokumencie podsumowującym wizytę przedstawicieli Funduszu w Polsce MFW na 2014 r. prognozował dynamikę 2,7 proc.

MFW spodziewa się, że wzrost w gospodarkach rozwiniętych przyspieszy z 1,3 proc. w 2013 r. do 2,2 proc. w 2014 r. i 2,3 proc. w 2015 r. Prognoza dla USA to 2,8 proc. w tym roku i 3,0 proc. w przyszłym, a dla strefy euro odpowiednio 1,2 i 1,5 proc. Prognoza dla światowej gospodarki to przyspieszenie wzrostu z 3,6 proc. w tym roku do 3,9 proc. w przyszłym, a dla gospodarek rozwijających się z odpowiednio 4,9 proc. do 5,3 proc.

- Spodziewane jest wzmocnienie globalnego ożywienia, napędzane przez gospodarki rozwinięte. Wzrost na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się przyspieszy tylko nieznacznie - napisano.

- Bilans ryzyk dla globalnego wzrostu się poprawił, odzwierciedlając głównie lepsze perspektywy gospodarek rozwiniętych. Jednak utrzymują się znaczne ryzyka słabszego wzrostu, w szczególności jeszcze większe ogólne spowolnienie gospodarek rynków wschodzących, ryzyka dla aktywności wynikające z niższej od oczekiwań stopy inflacji w gospodarkach rozwiniętych, niedokończone reformy oraz wzrost napięć geopolitycznych - dodano.

Ryzyko geopolityczne związane z wydarzeniami na Ukrainie Fundusz sygnalizuje także w odniesieniu do gospodarek regionu EŚW.

W najnowszej edycji WEO Fundusz przewiduje, że wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie 1,7 proc. w 2014 r. i 1,6 proc. w 2015 r.

Fundusz obniżył prognozę wzrostu PKB dla Turcji.

"Pomimo prognozowanej poprawy eksportu netto, w 2014 r. spodziewane jest osłabienie wzrostu w Turcji do 2,3 proc. z 4,3 proc. w 2013 r., głównie w wyniku ostrego spowolnienia spożycia prywatnego wynikającego z działań makroostrożnościowych, znacznego dostosowania kursu walutowego i wzrostu stóp procentowych" - napisano.

Poniżej prognozy MFW dla wybranych państw z grupy Europy Rozwijającej się (Emerging Europe), oraz dla Czech, które przez Fundusz zaliczane są do gospodarek rozwiniętych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA