PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Miliardy do wzięcia na rewitalizację obszarów miejskich

  • Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • 30 sty 2012 13:13

Miliardy do wzięcia na rewitalizację obszarów miejskich

W Polsce istnieje nawet kilkanaście tysięcy niezagospodarowanych nieruchomości poprzemysłowych. Wiele z nich można wykorzystać komercyjnie. Zwłaszcza, że najlepsze pomysły mogą również liczyć na wsparcie z funduszy unijnych.

REKLAMA

Wybijającym się projektem rewitalizacji ostatnich miesięcy jest Galeria Goplana w Lesznie. Obiekt, który ma pomieścić ponad 120 sklepów, lokali gastronomicznych i miejsc rozrywki, ma powstać do 2013 r. na terenie dawnych fabryk Goplany i Metalplastu. Dzięki inwestycji pracę znajdzie około 700 osób.

Koszt przedsięwzięcia wynosi przeszło 200 mln zł, z czego około 30 proc. zostanie sfinansowane w ramach unijnej Inicjatywy Jessica. Projekt w Lesznie jest pierwszym przedsięwzięciem w Unii Europejskiej, które otrzymało wsparcie z tego programu. Na czym polega Jessica?

Środki na tę inicjatywę są rozdzielane w ramach poszczególnych województw poprzez Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich. Ich wkład finansowy pochodzi z regionalnych programów operacyjnych, a operatorami funduszy są wybrane banki.

Dotychczas w program zaangażowało się pięć województw: śląskie, wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie i zachodniopomorskie. W sumie Jessica dysponuje środkami wysokości 1,4 mld zł, z czego blisko połowa przypada na województwo śląskie.

- Oprocentowanie środków z inicjatywy Jessica jest preferencyjne, tzn. niższe niż WIBOR - wyjaśnił w rozmowie z portalem wnp.pl Mateusz Górka, wiceprezes Centrum Projektów Rewitalizacji, które odpowiada za identyfikację i wstępną ocenę projektów w województwie śląskim. Centrum pomaga również beneficjentom dostosować swoje rozwiązania inwestycyjne do wymogów programu.

Sposób finansowania projektu, w tym przede wszystkim udział środków unijnych, jest uzależniony od oddziaływania społecznego projektu. Im wyższe oddziaływanie społeczne, tym większe prawdopodobieństwo rekomendacji wyższego unijnego wkładu. Projekt, aby ubiegać się o pożyczkę, musi być wpisany do lokalnego programu rewitalizacji i spełniać określone wymagania.

Środki te mogą być wydatkowane do końca 2015 r., co oznacza zrealizowanie projektu do tego okresu. Natomiast maksymalny okres spłaty pożyczki może wynosić 15 lat. Dla spłaty kapitału przewiduje się maksymalnie dwuletnią karencję, a odsetki muszą być spłacane od razu od chwili udzielenia pożyczki.

- Z praktycznego punktu widzenia, poza inicjatywą Jessica, obecnie nie ma na rynku innych równie preferencyjnych funduszy, przeznaczonych na rewitalizację - podkreślił Górka.

- Wydaje się, że Komisja Europejska jest też zainteresowana tym, aby również w kolejnej perspektywie budżetu unijnego znacząca część środków była dystrybuowana w formie podobnych mechanizmów zwrotnych, a być może po prostu nadal w ramach tej inicjatywy - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA