PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Miliardy na obligacje

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2016 17:20

Miliardy na obligacje

Od początku roku nabywcy indywidualni wydali na obligacje oszczędnościowe ponad 4 mld zł, tylko w październiku 870 mln zł, w tym na obligacje 500 plus - 783 tys. zł - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Według MF dane te oznaczają, że tegoroczna sprzedaż obligacji klientom indywidualnym będzie najwyższa od 2008 r. Zgodnie z danymi resortu finansów największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje o najkrótszym okresie oszczędzania 2-letnie (79 proc. udział w strukturze sprzedaży), w dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 4-letnie (14 proc.), 10-letnie (5 proc.) oraz 3-letnie (2 proc.).

"W październiku osiągnęliśmy najlepszy miesięczny wynik sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych od ośmiu lat - 870 mln zł. Nasi klienci docenili promocyjną cenę zamiany - blisko 70 proc. wszystkich posiadaczy obligacji oszczędnościowych zapadających w październiku zdecydowało się przedłużyć oszczędzanie. Znaczna część tego wyniku to rezultat zamiany zeszłorocznej emisji specjalnej (...). Atrakcyjne warunki oprocentowania i elastyczność zapewniająca możliwość wycofania pieniędzy w razie potrzeby - to główne cechy obligacji oszczędnościowych, które coraz bardziej doceniają nasi klienci" - wyjaśnił cytowany w komunikacie MF wiceminister Piotr Nowak.

Resort podał, że w październiku pierwszych nabywców znalazły również nowe obligacje dedykowane beneficjentom programu Rodzina 500+. Na zakup takich obligacji przeznaczonych zostało 783 tys. złotych otrzymanych w ramach programu wsparcia rodzin z dziećmi.

"Dostępna kwota, jaką beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą przeznaczyć na zakup obligacji rodzinnych, narasta z każdym miesiącem. Zakładamy, że popyt na te instrumenty będzie się ujawniał sukcesywnie - co obserwujemy już w pierwszej dekadzie listopada, w której kupiono wyraźnie więcej obligacji rodzinnych niż w tym samym okresie października. Preferencyjne warunki oprocentowania zostały utrzymane - co oznacza, że w pierwszym roku oszczędzania nabywcy mogą liczyć na zysk w wysokości 2,60 proc. w przypadku obligacji 6-letnich oraz 3 proc. w przypadku obligacji 12-letnich. Tak atrakcyjna oferta umożliwia regularne i bezpieczne gromadzenie środków otrzymanych z programu Rodzina 500+ na przyszłe potrzeby dzieci" - dodał Nowak.

Jak poinformował PAP resort finansów, obligacje rodzinne adresowane do beneficjentów programu 500+ są w ciągłej sprzedaży. "Nie zakładamy sztywnego wolumenu emisji. Warunki oferty listopadowej zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, co oznacza, że oprocentowanie obligacji rodzinnych jest nadal preferencyjnie w stosunku do standardowej oferty obligacji oszczędnościowych. Dotyczy to zarówno pierwszego kuponu, jak i wysokiej marży utrzymanej do ostatniego roku" - wyjaśniło biuro prasowe MF.

Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA