PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w amortyzacji

  • Autor: PAP
  • 02 sie 2013 15:13

Aby zachęcić firmy do inwestycji, Ministerstwo Finansów zaproponuje wprowadzenie możliwości przyspieszonej amortyzacji środków trwałych w latach 2014-2016 - poinformowało PAP źródło z resortu finansów. Zmiana mogłaby wejść w życie z początkiem 2014 r.

REKLAMA

Amortyzacja środka trwałego umożliwia przedsiębiorcy zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów przez określony czas określonej części wartości środka trwałego. Dzięki temu firma płaci niższy podatek. Przyspieszenie amortyzacji oznacza, że większa część wartości np. maszyny może być zaliczona do kosztów.

Rozmówca z MF pragnący zachować anonimowość poinformował, że prace nad wprowadzeniem "przyspieszacza" amortyzacji środków trwałych są zaawansowane. Zmiany znajdą się w opracowywanym projekcie nowelizacji ustawy o CIT i PIT.

"W związku z osłabieniem koniunktury, w okresie, kiedy firmy wahają się, czy podejmować działania inwestycyjne, staramy się szukać rozwiązań, które będą stymulowały gospodarkę. Dla tych, którzy się zdecydują zainwestować do końca 2016 r., mamy ofertę przyspieszonej amortyzacji" - poinformowano.

"Chcemy, aby gospodarka wróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu" - dodał rozmówca PAP. Zdaniem MF przedsiębiorcy mają do dyspozycji znaczne zasoby finansowe, szacowane na ok. 200 mld zł, z którymi nie do końca wiedzą, co zrobić. "Może warto je zainwestować na dogodnych warunkach i skorzystać z odliczenia podatkowego" - powiedział rozmówca PAP.

Według MF zmiana będzie czasowo skutkować obniżeniem wpływów podatkowych do budżetu (największy spadek spodziewany jest prawdopodobnie w 2016 r.), niemniej "poza skutkami w CIT i PIT będą też pozytywne skutki pośrednie w VAT, w tworzonych miejscach pracy".

Proponowane przez resort finansów rozwiązania nawiązują do regulacji obowiązujących czasowo w poprzednim pakiecie antykryzysowym z 2009 r. Są jednak znacznie szersze, będą bowiem dotyczyć wszystkich firm, a nie tylko małych.

W ramach proponowanego pakietu zmian MF proponuje podwyższenie w latach 2014-2016 limitu jednorazowej amortyzacji z 50 tys. do 100 tys. euro. "Pozostałe warunki i zasady korzystania z jednorazowej amortyzacji pozostałyby na dotychczasowych zasadach. Skorzystać z niej mogliby zatem - tak jak obecnie - mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności. Jednorazowa amortyzacja dotyczyłaby środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji środków trwałych (m.in. maszyny i środki transportu - PAP), z wyłączeniem samochodów osobowych" - napisano w dokumencie, do którego dotarła PAP.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA