PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki oczekuje wzrostu PKB w br. na poziomie ok. 3,3 proc.

  • Autor: PAP
  • 25 sie 2014 12:32

W 2014 r. PKB wzrośnie o ok. 3,3 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 0,3 proc. - wynika z prognoz Ministerstwa Gospodarki. Na koniec roku bezrobocie wyniesie 12,3 proc., a produkcja przemysłowa w tym roku wzrośnie o ok. 4,5 proc.

REKLAMA

"Oczekujemy, że w 2014 r. tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w stosunku do odnotowanego w roku 2013 i osiągnie poziom ok. 3,3 proc. Rolę motoru wzrostu gospodarczego w kraju przejmie popyt wewnętrzny, w wyniku wzmożonej aktywności gospodarczej w kraju" - napisano w kwartalnym raporcie MG.

Z szybkiego szacunku GUS wynika, że w drugim kwartale wzrost PKB wyniósł 3,2 proc., co w całym półroczu pozwoliło uzyskać wzrost o 3,3 proc.

"Rolę stymulatora wzrostu gospodarczego Polski w I połowie 2014 r. przejął ponownie popyt krajowy. Według obliczeń DSA MG, przyczyniły się do tego wzrost konsumpcji o 2,5 proc., przy wzroście udziału w PKB oraz dynamiczne ożywienie inwestycji (wzrost o 7,1 proc.)" - napisano.

"Sytuacja ta może świadczyć o ograniczeniu obaw o przyszłą kondycję przedsiębiorstw i rozpoczęciu realizacji planów inwestycyjnych. Poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw można upatrywać również w odbudowie zapasów. Popyt zewnętrzny jest nadal stymulatorem wzrostu, choć jego wkład zdecydowanie zmalał. Dynamiczny wzrost importu, przy jednocześnie utrzymującym się wzroście eksportu sprawił, że kontrybucja eksportu netto we wzrost PKB w I półroczu 2014 r., według obliczeń DSA MG, wyniosła 0,3 pkt. proc." - dodano.

Według obliczeń MG, w I połowie 2014 roku wartość dodana brutto w gospodarce wzrosła o 3,0 proc., głównie za sprawą stabilnego wzrostu w sektorze usług.

"Wartość dodana w przemyśle wzrosła o 3,9 proc. rdr. Sektor budowlany po słabszym okresie ostatnich dwóch lat stopniowo się rozwija, a wartość dodana w I połowie 2014 r. wzrosła o 7,3 proc., co należy wiązać z ponownym ożywieniem na rynku nieruchomości" - dodano.

Analitycy resortu gospodarki przewidują, że produkcja przemysłowa w całym 2014 r. wzrośnie o ok. 4,5 proc.

"Oczekuje się, że w całym 2014 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o ok. 4,5 proc. (..) Stopniowa poprawa sytuacji na rynku nieruchomości, przy niskiej bazie z roku 2013, spowoduje, że w 2014 roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o ok. 7,0 proc." - napisano.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA