PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Morgan Stanley podnosi prognozy PKB dla Polski, Węgier i Czech

  • Autor: PAP
  • 21 mar 2014 12:03

Bank inwestycyjny Morgan Stanley podniósł prognozy wzrostu gospodarczego w 2014 r. dla Polski o 0,3 pkt proc., do 3,5 proc. PKB i o 0,6 pkt proc., do 4,2 proc. PKB w 2015 r. Prognoza dla Węgier za 2014 r. jest wyższa o 0,2 pkt proc., a dla Czech o 0,4 pkt proc.

REKLAMA

Bank zauważył, że Polska, Czechy, Węgry albo mają nadwyżki sald obrotów bieżących, albo niewielki deficyt, który pokrywa w pełni napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Dodatkowym powodem do optymizmu makroekonomicznego jest perspektywa przyspieszenia inwestycji. W Polsce np. "potencjał produkcyjny już teraz wygląda na wyższy, zanosi się na to, że korporacje zwiększą wydatki dla sfinansowania dalszej ekspansji w miarę, jak nabiorą przekonania, że perspektywa makro się poprawia".

Z końcem 2014 r., a zwłaszcza w późniejszych latach Polska odczuje skutki wykorzystania środków unijnych - wylicza Morgan Stanley.

Czynnikiem ryzyka dla regionu jest sytuacja w Rosji i na Ukrainie. "Wprawdzie eksport krajów regionu do Rosji i na Ukrainę nie ma dużego udziału w ich PKB, ale załamanie się handlu wciąż miałoby negatywny wpływ na wzrost" - zaznaczył bank.

Innym ryzykiem jest to, że "banki zachodnie zmniejszają zakres zaangażowania w regionie, co kontrastuje z rosnącą gotowością do zaciągnięcia pożyczek" - konkluduje Morgan Stanley.

Ponadto, bank wskazuje, że regionowi sprzyja poprawa sytuacji gospodarczej w strefie euro. Morgan Stanley zakłada, że PKB eurostrefy w 2014 r. wzrośnie do 0,9 proc., a jeszcze niedawno przewidywał, iż wyniesie 0,5 proc. Według analityków banku wzrost gospodarczy w regionie będzie wynikiem rosnącego eksportu i popytu wewnętrznego, a nie tak, jak poprzednio sam eksport.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA