PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Możliwa ponowna recesja w strefie euro?

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2014 08:21

Rządy powinny potraktować poważnie zalecenia dotyczące reform i zwiększenia inwestycji; w przeciwnym razie m.in. strefie euro grozi nawrót recesji - powiedziała w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

REKLAMA

Światowi przywódcy, którzy ociągają się z wprowadzaniem reform gospodarczych, powinni poważnie potraktować ryzyko związane ze słabym wzrostem gospodarczym połączonym z wysokim zadłużeniem i bezrobociem - oświadczyła Lagarde podczas organizowanego co pół roku w Waszyngtonie spotkania Funduszu, Banku Światowego oraz ministrów finansów państw należących do MFW.

Lagarde podkreśliła, że jej zalecenia nie różnią się zanadto od tych, które zaprezentowała sześć miesięcy wcześniej; powiedziała jednak z naciskiem, że teraz jej rekomendacje stały się znacznie bardziej pilne, jako że globalna gospodarka w ostatnich miesiącach zwolniła, a MFW musiał zweryfikować swoje prognozy, które okazały się zbyt optymistyczne.

Na początku tygodnia Fundusz poinformował, że po raz trzeci obniża prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i w roku 2014 wyniesie on 3,3 proc., a w 2015 r. 3,8. Ostrzegł też, że perspektywy rozwoju są szczególnie niepokojące dla "głównych krajów strefy euro, Japonii i wielkich, wschodzących gospodarek, jak Brazylia".

W tej sytuacji kraje członkowskie MFW potrzebują znacznie bardziej radykalnych decyzji politycznych, które "przyśpieszą obecny i przyszły wzrost gospodarczy" - powiedziała Lagarde.

Szefowa MFW pochwaliła ogłoszone niedawno plany Europejskiego Banku Centralnego (EBC); jego dyrektor Mario Draghi zapowiedział skupowanie pakietów instrumentów dłużnych banków, by pobudzić gospodarkę w Europie oraz zwiększyć utrzymującą się na rekordowo niskim poziomie inflację. Bardzo niska inflacja jest dowodem na spowolnienie gospodarcze i uniemożliwia redukowanie bezrobocia.

Jeśli mimo podjętych przez EBC kroków ceny nie zaczną rosnąć, konieczne będą bardziej radykalne środki. "Jeżeli perspektywy dotyczące inflacji nie poprawią się (...), EBC powinien wykazać wolę podjęcia dalszych działań, włącznie ze skupowaniem obligacji rządowych" - dodała Lagarde.

Podkreśliła ponownie, że globalne ożywienie gospodarcze pozostaje słabe i kruche; aby przerwać złą koniunkturę, rządy powinny zreformować rynki pracy i zwiększyć inwestycje w projekty infrastrukturalne, które nakręcą wzrost.

Jak komentuje Reuters, szefowa MFW od dawna apeluje o wdrożenie reform oraz polityki stymulującej wzrost, ale w Europie takim rozwiązaniom przeciwstawiały się jak dotąd Niemcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • CCIM11061 2014-10-10 09:52:42
    Dodruk pieniędzy przez bank centralny jest grabieżą i generuje dług.
    A kto obecnie zarabia na polskim zadłużeniu?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA