PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MSP wciąż będzie stawiać na giełdę

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2014 09:02

Giełda Papierów Wartościowych będzie w najbliższych latach wciąż preferowaną przez MSP ścieżką prywatyzacji - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa. Dodał, że dalszy rozwój GPW powinien być oparty o koncentrację na podstawowym biznesie.

REKLAMA

"Czas wielkich prywatyzacji dobiegł końca. Od 2008 r. z prywatyzacji przez giełdę Skarb Państwa pozyskał 42 mld zł. Pragnę jednak podkreślić, że w kolejnych latach, w każdym przypadku gdzie będzie to możliwe, ścieżka giełdowa pozostanie preferowaną formą przekształceń własnościowych" - powiedział Karpiński podczas Capital Market Summit 2014.

"Ostatnie miesiące były bardzo ważne, wręcz przełomowe dla warszawskiej giełdy. Przede wszystkim zniknęły największe elementy niepewności. Wiemy już jaki wpływ na rynek kapitałowy w Polsce miała reforma emerytalna i że nie było on był tak duży jak się obawiano. Warszawskie indeksy powróciły do długoterminowych trendów, które są skorelowane z sytuacją gospodarczą Polski i polskich przedsiębiorstw" - dodał.

Minister powiedział również, że dalszy rozwój GPW powinien być oparty m.in. o koncentrację na podstawowym biznesie.

"Jako przedstawiciel głównego akcjonariusza giełdy mogę powiedzieć, że oczekiwany przez nas kierunek działań to przede wszystkim konsolidacja w ramach grupy GPW i koncentracja na podstawowym biznesie" - powiedział Karpiński.

"Zapadła także kluczowa decyzja dotycząca najbliższej przyszłości GPW o zawieszeniu rozmów z giełdą wiedeńską. Postawiliśmy na dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Jestem przekonany, że umiędzynarodowienie silnego rynku w Warszawie będzie naturalnym etapem jego rozwoju za kilka lat" - dodał.

Karpiński powiedział, że liczy na dalsze mocne zaangażowanie inwestorów zagranicznych w polski rynek kapitałowy.

"Bardzo nam zależy, by jedną z dźwigni wzrostu polskiego rynku byli emitenci zagraniczni. (...) Kapitalizacja zagranicznych spółek to dziś 1/3 wartości akcji notowanych na GPW. Liczę że zagraniczni inwestorzy pozostaną mocnym filarem dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego" - powiedział.

Dodał, że trwają prace nad wprowadzeniem jednolitej licencji bankowej, która pozwoli bankom inwestować bezpośrednio na giełdzie.

"Chcemy, by Warszawa utrzymała pozycję lidera wśród rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej i wzmacniała pozycję regionalnego centrum finansowego. Dlatego dokładamy starań, żeby zwiększyć płynność na naszym rynku" - powiedział.

"W tym kierunku idą prace nad wprowadzeniem jednolitej licencji bankowej, która pozwoli bankom inwestować bezpośrednio na giełdzie. Oczywiście w rozsądnych granicach wyznaczonych przez dające się zaakceptować ryzyko. Będzie to bardzo istotny zastrzyk płynności dla rynku obligacji" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA