PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadchodzą lepsze czasy dla deweloperów. Najbliższe transakcje powinny urealnić wyceny nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2012 19:47

Nadchodzą lepsze czasy dla deweloperów. Najbliższe transakcje powinny urealnić wyceny nieruchomości

Nadchodzą lepsze czasy dla deweloperów realizujących projekty w segmencie komercyjnym - poinformował w rozmowie z PAP Adam Woźny, zarządzający w Skarbiec TFI. Jego zdaniem, wkrótce nastąpi weryfikacja oczekiwań rynkowych, co do wyników jakie pokażą te spółki w najbliższych latach. W przypadku części giełdowych deweloperów komercyjnych konsensusy powinny pójść w górę.

REKLAMA

„Region Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również Polska, podawany jest w raportach firm doradczych jako jeden z bardziej atrakcyjnych inwestycyjnie, jeżeli chodzi o nieruchomości komercyjne. Prognozy odnośnie dalszego rozwoju rynku są bardzo obiecujące. Potwierdzeniem na kryjący się potencjał są chociażby informacje na temat inwestorów interesujących się inwestycjami w biurowce, centra handlowe czy też centra logistyczne w największych miastach Polski oraz Czech. Spółki giełdowe powoli informują o możliwych transakcjach na tym rynku, które powinny wpłynąć na urealnienie wycen nieruchomości komercyjnych w Polsce. Ostatnie wzrosty cen akcji w segmencie deweloperów komercyjnych pokazują pewne zainteresowanie potencjałem kryjącym się w bilansach tych spółek" - powiedział Woźny.

Zdaniem Woźnego deweloperzy komercyjni w Polsce mogą także zyskiwać na fali zwiększonego globalnego apetytu inwestorów na ryzyko.

„Yield-y osiągane na poszczególnych projektach mogą być bardzo atrakcyjne w przypadku zwiększonego apetytu na ryzyko, w porównaniu z innymi inwestycjami. Transakcje, które mogą mieć miejsce na rynku nieruchomości komercyjnych w przyszłości, pokażą czy aktualne wyceny są poprawne" - podał.

W jego opinii, wkrótce nastąpi moment weryfikacji oczekiwań rynkowych, co do wyników, jakie deweloperzy komercyjni mogą pokazać w przyszłych latach.

„Konsensus rynkowy dla części spółek giełdowych powinien wzrosnąć" - powiedział.

Zarządzający poinformował, że jednym z czynników, który spowoduje wzrost cena akcji deweloperów komercyjnych, poza poprawiającą się sytuacją makroekonomiczną, mogą być transakcje sprzedaży aktywów.

„Ceny transakcyjne projektów komercyjnych, które mogą pojawić się w najbliższym czasie, powinny urealnić wyceny innych nieruchomości posiadanych przez spółki giełdowe. Może mieć to pozytywny wpływ na końcowe wyceny tych podmiotów" - poinformował.

Woźny podał, że w przypadku deweloperów komercyjnych inwestorzy powinni zwracać uwagę na poziom zadłużenia oraz przychody z najmu.

„Zalecam obserwację wskaźników zadłużenia oraz przeanalizowanie wyników spółki pod kątem osiąganych przychodów z najmu. W sytuacji braku dochodów z transakcji sprzedaży części projektów, dla niektórych spółek ważne mogą okazać się nieruchomości generujące stabilne przychody z czynszu" - powiedział.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA