PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Największy wzrost płac od dziewięciu lat

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 19 wrz 2017 15:52

Największy wzrost płac od dziewięciu lat Fot. fotolia

6,6 procent - o tyle w sierpniu wzrosło średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników. Ostatni tak silny skos odnotowano w 2008 roku, jeśli nie liczyć jednorazowego wzrostu ze stycznia 2012 r.

REKLAMA

Według danych GUS, w sierpniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4492,63 zł i było wyższe niż rok wcześniej o 280 zł, czyli o 6,6 proc. Z wyraźnym przyspieszeniem tempa wzrostu płac mamy do czynienia już czwarty miesiąc z rzędu, a więc można mówić o coraz bardziej trwałej tendencji, a przy tym przybierającej na sile. Jeśli nie liczyć jednorazowych skoków o 8,1 proc. ze stycznia 2012 r. i stycznia 2009 r., związanych z okazjonalnymi wypłatami premii i nagród rocznych, tak wysoka dynamika wzrostu płac była charakterystyczna dla okresu poprzedniego boomu gospodarczego z lat 2006-2008. W jego szczycie płace rosły po 10-13 proc., a uwzględniając inflację po 7-9 proc. Obecnie do takiej dynamiki jeszcze daleko, ale związana z sytuacją na rynku pracy presja płacowa zaczyna się ujawniać coraz mocniej. To dobrze wróży konsumpcji, ale może także zacząć wpływać na szybszy wzrost inflacji, szczególnie jeśli przedsiębiorcy broniąc się przed zwiększonymi kosztami, będą podwyższać ceny swoich wyrobów i usług.

Nieco mocniej niż w poprzednich miesiącach wzrosło zatrudnienie. W sierpniu było ono wyższe niż przed rokiem o 4,6 proc. W tym czasie zwiększyło się o prawie 227 tys. osób, jednak w samym sierpniu przybyło jedynie 3,6 tys. etatów w porównaniu do lipca. W poprzednich latach w miesiącach wakacyjnych zwykle zatrudnienie rosło w niewielkim stopniu. W tym roku jest pod tym względem znacznie lepiej, ale problemem w kolejnych miesiącach mogą być niedobory kandydatów do pracy. O ile presja na wzrost płac może się nadal utrzymywać, to wyższe płace niekoniecznie mogą zachęcać do podejmowania zatrudnienia. Według wcześniejszych danych GUS, w drugim kwartale było 122 tys. wolnych miejsc pracy, czekających na chętnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA