PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Negatywne oceny koniunktury w handlu detalicznym

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2013 17:14

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 17 (w grudniu minus 13). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 27% (w grudniu odpowiednio 12% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podał GUS.

REKLAMA

Bieżąca i przyszła sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przewidywany spadek zatrudnienia może utrzymać się na poziomie prognoz z grudnia. Jednostki sygnalizują podobny jak przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane, choć we wszystkich grupach negatywne. W podziale na klasy wielkości najgorzej koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób. Pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 25 - spadek o 2 p. proc.), pojazdy samochodowe (minus 19 - spadek o 2 p. proc.), żywnościowej (minus 19 - spadek o 8 p. proc.) oraz włókno, odzież, obuwie (minus 13 - bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca).

Spośród badanych jednostek, w styczniu 4,8% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu detalicznym (4,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w styczniu br. 60% przedsiębiorstw, 57% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (58% w styczniu br., 55% przed rokiem), niedostatecznym popytem (48% w styczniu br., tak jak w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (47% w styczniu br., tak jak przed rokiem).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA