PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Negocjacje w sprawie TTIP nie będą zawieszone

  • Autor: PAP
  • 25 sty 2017 07:04

Negocjacje w sprawie TTIP nie będą zawieszone Fot. Fotolia

UE jest jedną z najbardziej otwartych gospodarek świata i zamierza przeciwdziałać tendencjom do jednostronnej polityki handlowej - oświadczyła we wtorek Komisja Europejska, komentując decyzję USA o wycofaniu się z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

REKLAMA

"Zależy nam na wolnym i sprawiedliwym handlu, który koncentruje się na potrzebach obywateli i gwarantuje, że korzyści z handlu są odczuwane możliwie szeroko" - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas na konferencji prasowej.

Przypomniał, że Unia prowadzi obecnie negocjacje w sprawie 20 regionalnych i dwustronnych porozumień handlowych i jest "na różnych etapach negocjacji lub wdrażania umów handlowych" z większością krajów, które podpisały Transpacyficzną Umowę o Wolnym Handlu.

"Jesteśmy zdeterminowani, by przeciwdziałać tendencji do unilateralizmu" - oświadczył Schinas.

Podkreślił, że od eksportu zależy w UE 31 mln miejsc pracy. "Komisja Europejska jest przekonana, że współpracując z podobnie myślącymi partnerami, uda się nie tylko stworzyć większe możliwości dla naszych gospodarek, ale też kształtować globalizację w zgodzie z naszymi wartościami" - powiedział Schinas. "Krótko mówiąc: Europa jest otwarta dla biznesu" - dodał.

Według Schinasa na razie administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa nie kontaktowała się z Komisją Europejską w sprawie prowadzonych od 2013 roku negocjacji nad umową o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowym i Inwestycyjnym (TTIP) pomiędzy UE a USA.

W poniedziałek Trump podpisał dekret formalnie rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych z TPP. Umowa ta, postrzegana jako przeciwwaga wobec rosnącego wpływu Chin, została podpisana w 2015 roku przez 12 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących 40 proc. światowej gospodarki.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA