PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niepewna sytuacja na Ukrainie wpłynie na wzrost cen

  • www.portalspozywczy.pl
  • 05 maj 2014 14:33

Sprzedaż detaliczna ma szanse rosnąć w pierwszym półroczu tego roku, przyspieszy także wzrost PKB. Jednak niepewność związana z sytuacją polityczną i finansową Ukrainy przełoży się w drugiej połowie roku na wyhamowanie wzrostu tych wskaźników, a także na wzrost cen w sklepach - ocenia Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ.

REKLAMA

- Wydaje mi się, że sprzedaż detaliczna ma jeszcze szanse rosnąć. Ciepła zima przyczyniła się do wcześniejszego niż w latach poprzednich spadku liczby bezrobotnych - w lutym, w relacji rok do roku stopa bezrobocia spadła o 0,5 pkt proc. Ponadto, utrzymuje się niska inflacja. Czynniki te wskazują na to, że od strony zasobności portfela przynajmniej na razie nie widać problemów i w najbliższych miesiącach konsumpcja powinna utrzymywać się na wyższym niż w poprzednich kwartałach poziomie - mówi Dariusz Winek w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Szacuję, że sprzedaż detaliczna w pierwszym półroczu może wzrosnąć nominalnie o ok. 5,5-6 proc. w relacji rocznej. Jednak co będzie później, trudno przewidywać - dodaje.
Jeśli chodzi o wzrost gospodarki, to w pierwszym kwartale główny ekonomista Banku BGŻ oczekuje wzrostu na poziomie 3,1-3,2 proc. W drugim kwartale wzrost może nawet nieco przyspieszyć, do 3,5 proc., ale w drugim półroczu prawdopodobnie zacznie hamować.

- To co się teraz dzieje, będzie miało implikacje za dwa kwartały i wpłynie na słabsze tempo wzrostu gospodarczego. Średnio w bieżącym roku wzrost PKB wyniesie prawdopodobnie około 3,2 proc., ale jest więcej niepewności, co się będzie działo w trzecim i czwartym kwartale - mówi ekspert. - Przed wydarzeniami na Ukrainie spodziewałem się, że wzrost PKB będzie systematycznie narastał. Teraz spodziewam się niższego wzrostu w drugiej połowie roku - podkreśla.

Jego zdaniem, zawirowania związane z ukraińską gospodarką, a także rosyjską, wpłyną też na ceny w polskich sklepach. - Na razie oceniam, że w drugim kwartale te czynniki będą przyczyniać się do dalszej presji na spadek cen żywności i wolniejszego tempa wzrostu inflacji. W dalszej perspektywie, szczególnie w końcu roku, zawirowania mogą prowadzić do przyspieszenia wzrostu cen - mówi Dariusz Winek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA