PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe tendencje na rynku obligacji korporacyjnych

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 sty 2016 14:01

Nowe tendencje na rynku obligacji korporacyjnych

Rozpoczynający się rok może przynieść kilka istotnych zmian na rynku papierów dłużnych firm. Ich „inicjatorami” mogą być zarówno emitenci, jak i inwestorzy. Wśród tych pierwszych ton nadawać mogą banki i duże przedsiębiorstwa. W drugiej grupie większa rola przypadać będzie funduszom inwestycyjnym - komentuje Piotr Dziura, członek zarządu Gerda Broker.

REKLAMA

Sporo zmian na rynku obligacji będzie mieć związek z nowymi regulacjami, jakim zostaną poddane banki, głównie w kwestii opodatkowania ich aktywów, a także prawdopodobnych rozwiązań dotyczących kredytów we frankach. Banki będą dążyły do wzmocnienia swych kapitałów, co mogą zrobić między innymi poprzez emisje obligacji podporządkowanych. Można się więc spodziewać znacznie większej niż w poprzednich latach emisji tego typu papierów, w tym także ofert publicznych, a więc dostępnych wszystkim inwestorom, również indywidualnym.

Obligacje banków mają kilka cech charakterystycznych, do których należą duża z reguły wartość emisji, wysoka wiarygodność papierów, a więc mniejsze niż w przypadku firm ryzyko niewypłacalności, a co za tym idzie także niższe oprocentowanie. Ze względu na te cechy, mimo niższego oprocentowania, mogą one cieszyć się dużą popularnością wśród inwestorów. Z jednej strony, może to oznaczać, że będą one stanowiły konkurencję wobec papierów dłużnych firm, przyciągając do siebie kapitał. Z drugiej jednak, ich pojawienie się będzie sprzyjało rozwojowi rynku, powodując większe zainteresowanie nim, a także zwiększając możliwości zróżnicowanego portfela przez inwestorów, w którym mogą znaleźć się zarówno bezpieczne, mniej dochodowe obligacje banków, jak i wysokooprocentowane papiery firm, charakteryzujące się wyższym ryzykiem.

Zwiększona aktywność banków po stronie emitentów, może powodować zwiększenie presji na marże, które mogą pójść w górę. Z jednej strony banki będą jej wysokością konkurowały o inwestorów, z drugiej zaś, pośrednio będą „wymuszały” na firmach, by te także oferowały wyższe odsetki, nie tylko by przyciągnąć inwestorów, ale także utrzymać odpowiednie proporcje między ryzykiem a zyskiem z poszczególnych rodzajów papierów.

Podatek od aktywów, czyli de facto od kredytów, będzie mieć także inne konsekwencje. Z jednej strony jego wprowadzenie spowoduje podwyżkę marż kredytów, czyli wzrost kosztów finansowania, z drugiej zaś mniejszą chęć banków do udzielania kredytów i poszukiwania dla nich alternatywy. Zjawisko podwyższania marż już widoczne w przypadku kredytów hipotecznych, obejmie prawdopodobnie także inne rodzaje kredytów, w tym także dla firm. Te tendencje powinny zdecydowanie sprzyjać wzrostowi zainteresowania emisjami obligacji korporacyjnych. Jednocześnie same banki mogą być mocniej niż do tej pory zainteresowane rozwojem tego rynku, nie tylko kupując obligacje firm, ale także występując w roli organizatora emisji, uzyskując z tego tytułu dodatkowe przychody.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA