PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: Dobra alternatywa na niepewne czasy

 • Autor: Piotr Dziura, członek zarządu Gerda Broker
 • 11 sty 2016 15:54

Obligacje korporacyjne: Dobra alternatywa na niepewne czasy Fot. Fotolia

Burzliwy początek roku na rynkach finansowych ujawnił zagrożenia, jakie wiążą się z lokowaniem kapitału na giełdzie, w walutach czy surowcach i skutecznie zniechęca do bardziej ryzykownych decyzji. Jednocześnie niskie oprocentowanie lokat odstręcza od korzystania z usług banków. W tych warunkach obligacje firm wciąż pozostają atrakcyjną alternatywą dla inwestorów.

REKLAMA

Warszawska giełda od dłuższego czasu nie rozpieszcza inwestorów, a miniony rok był dla nich szczególnie niepomyślny. Co gorsza, najbliższe miesiące także nie zapowiadają poprawy sytuacji na rynku akcji i nie sygnalizują szans na łatwy zarobek z inwestycji w waluty, czy surowce. Czynników ryzyka jest chyba nawet więcej niż w 2015 r. Niepokój związany z chińską gospodarką i globalnymi konsekwencjami pogłębiającego się jej spowolnienia, niepewne ożywienie w gospodarkach rozwiniętych, obawy wynikające z zaostrzenia polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych, konflikty polityczne i militarne w wielu regionach świata, to czynniki wybitnie nie sprzyjające inwestorom.

Niezwykle trudno przewidzieć rozwój sytuacji na poszczególnych rynkach i prawdopodobne tendencje. Jednocześnie podejmowanie decyzji o ulokowaniu kapitału utrudnia fakt, że coraz mniej jest instrumentów chroniących go przed utratą wartości, a jednocześnie dających satysfakcjonujący zarobek. Złoto już dawno przestało pełnić rolę bezpiecznego schronienia, rozbieżne prognozy rynkowe wskazują na dużą niepewność i nie skłaniają do kupowania nawet tak „pewnych” walut jak frank, czy dolar.

Rekordowo niskie stopy procentowe od dawna zniechęcają do trzymania pieniędzy w bankach, a jednocześnie instytucje finansowe w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie próbowały zaproponować oszczędzającym choć nieco bardziej atrakcyjnych instrumentów, by zatrzymać odpływ kapitału. Nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie sytuacja miała się w tym zakresie zmienić. Wręcz przeciwnie, trudno liczyć, że banki przyciśnięte wieloma zwiększonymi obciążeniami, w tym także związanymi z opodatkowaniem ich aktywów, będą w stanie podwyższać oprocentowanie lokat. Jednocześnie dobiega końca okres deflacji, czyli zjawiska sprzyjającego posiadaczom oszczędności.

Spadek wskaźnika cen sprzyjał wzrostowi realnej wartości oszczędności, powodując że „opłacało” się nawet przechowywanie gotówki, czy utrzymywanie lokat, dających symboliczne odsetki. Sytuacja zmieni się na gorsze wraz z powrotem inflacji, nawet jeśli początkowo jej skala nie będzie zbyt duża. Tym bardziej, że z zapowiedzi wynika, iż nowa Rada Polityki Pieniężnej nie tylko nie będzie skora do podwyższania stóp procentowych, ale być może jeszcze je obniży. Gdy posiadacze gotówki poczują, że wartość ich oszczędności maleje z powodu inflacji, a lokaty nie dają przed nią ochrony, z jeszcze większą determinacją zaczną poszukiwać alternatyw.

 • 1
 • 2
 • Tomyk39 2016-01-14 12:17:19
  Powiem tak. Obligacje korporacyjne będą atrakcyjne dla inwestorów tak długo, jak długo będą istnieć porządne firmy, a takich nie brakuje, szczególnie mówię tu o rynku nieruchomości, którego stabilność jest niezmienna od lat. Trzeba tylko dobrze wybrać, znaleźć uczciwą spółkę z doświadczeniem. Większość mojego portfela to właśnie takie obligacje, a będzie jeszcze więcej. Można na nich zarobić nawet 10%, więc to mówi samo za siebie.
 • artmetic ekonsulting 2016-01-12 23:58:38
  Porady inwestycyjne, pomoc w pozyskiwaniu finansowania i dotacji:

  artmetic.pl

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA