PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych wywołała lichwiarski alarm

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2014 08:47

Rząd musi natychmiast obniżyć odsetki ustawowe, by uniknąć lawiny problemów, twierdzą eksperci, na których powołuje się "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Chodzi o to, że po raz pierwszy doszło w Polsce do absurdalnej sytuacji: na skutek środowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej odsetki ustawowe okazały się lichwiarskie. Osiągnęły poziom 13 proc., podczas gdy - w myśl obowiązującego prawa - nie mogą przekroczyć 12 proc.

Eksperci ostrzegają, że jeśli rząd nie obniży niezwłocznie wysokości odsetek, to będzie to drogo kosztować nie tylko firmy, ale i przeciętnego Kowalskiego, który obciążony niezgodnymi z prawem odsetkami ustawowymi niechybnie odwoła się do sądu, obciążając przy okazji wymiar sprawiedliwości dodatkowymi obowiązkami.

Minister sprawiedliwości zapowiada, że jeśli korekta przepisów okaże się konieczna, to stanie się to szybko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • www.pozywam.blogspot.com 2014-10-10 09:40:12
    Pojawia się od razu pytanie o jakich ekspertów chodzi. Prawnicy, a konkretnie komentujący art. 359 k.c., który przewiduje definicje odsetek maksymalnych, zgodnie twierdzą, że tzw. ograniczenia dotyczące wysokości odsetek maksymalnych odnoszą się wyłącznie do tych których źródłem jest czynność prawna a nie ustawa. Oznacza to, że odsetki ustawowe nie mogą być lichwiarskie. Szerzej można wyczytaj tutaj: www.pozywam.blogspot.com

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA