PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ograniczą i zyskają. Nowa forma zarobkowania dla MSP

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2017 17:38

Ograniczą i zyskają. Nowa forma zarobkowania dla MSP Fot. Fotolia

Małe i średnie polskie przedsiębiorstwa będą mogły zarabiać na gotowości do dobrowolnego ograniczenia poboru prądu w godzinach szczytu. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia w kraju blackoutu. Powstanie pierwsza w Polsce spółka oferująca usługę Demand Side Response (DSR)

REKLAMA

Polskie PGE i francuski Energy Pool powołają spółkę, która wejdzie na nowy rynek usług Demand Side Response (DSR) - poinformowała w poniedziałek PGE.

DSR to mechanizm polegający na tym, że odbiorca energii - dobrowolnie - podejmuje się ograniczenia pobierania jej w czasie, gdy system jest najbardziej obciążony a korzysta z niej wtedy, gdy prądu jest pod dostatkiem. Za taką postawę odbiorca jest wynagradzany od wytwórcy czy dystrybutora i to zarówno za gotowość jak i faktyczne ograniczenie.

PGE Polska Grupa Energetyczna i Energy Pool złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnioski o wyrażenie "bezwarunkowej zgody na koncentrację kapitału w ramach polskiej spółki PGE Energy Pool".

"Spółka joint venture zaoferuje przedsiębiorcom dodatkowe źródło dochodu w postaci usług DSR, czyli rozwiązania pozwalającego na zapewnienie wysokiego poziomu niezawodności krajowego systemu elektroenergetycznego oraz redukcję ryzyka przerw w dostawach energii dla wszystkich odbiorców energii" - napisano w poniedziałkowym komunikacie PGE.

"Łącząc moce rezerwowe z kilku punktów poboru, PGE Energy Pool ułatwi i umożliwi wstęp na rynek usług DSR wielu biznesowym odbiorcom energii elektrycznej, którzy pojedynczo nie posiadają do tego odpowiednich środków finansowych, kompetencji oraz zdolności technicznych. Jednocześnie pozwoli to tym przedsiębiorcom na generowanie przychodu z inteligentnego zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Działalność PGE Energy Pool będzie korzystna także dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce, z racji tego, że rozwój sektora usług DSR przełoży się na niższy koszt bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego" - czytamy w komunikacie.

PGE zwraca uwagę, że stworzenie spółki PGE Energy Pool jest możliwe dzięki otwarciu rynku DSR w Polsce, m.in, dzięki przetargom organizowanym przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE), zarządcy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i powstającego tzw. rynku mocy.

Jak wyjaśnia PGE, duży wpływ usług DSR na bezpieczeństwo systemu energetycznego bierze się stąd, że zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną (określane jako moc rezerwowa lub "negawaty") może przynieść takie same korzyści jak zwiększanie dostaw energii elektrycznej, np. w godzinach szczytu, gdy mamy do czynienia z największym zapotrzebowaniem lub najmniejszym marginesem bezpieczeństwa. Spółka podkreśla jednak, że DSR to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

PGE podkreśliła, że Energy Pool, wdrożył kilkadziesiąt programów DSR na całym świecie, zapowiedział, że powstanie centrum operacyjne dedykowane wyłącznie działalności na rynku usług DSR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA