PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Optymistyczne prognozy wzrostu PKB

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2015 12:02

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,6 proc., a w 2016 r. i 2017 r. PKB wzrośnie odpowiednio o 3,4 proc. i o 3,6 proc. - wynika z raportu NBP. Bank centralny prognozuje, że w tym roku inflacja wyniesie minus 0,8 proc., a w przyszłym 1, 5 proc.

REKLAMA

Z lipcowego raportu o inflacji NBP wynika, że w latach 2015-2017 tempo wzrostu PKB w Polsce wyniesie średnio 3,6 proc., a inflacja do końca 2017 r. pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP. Wynosi on 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami +/- 1 proc.

"Umiarkowane ożywienie w strefie euro będzie w ograniczonym stopniu wspierać wzrost gospodarczy, który w głównej mierze bazować będzie na rosnących wydatkach konsumpcyjnych i inwestycyjnych krajowego sektora prywatnego" - podkreślił bank centralny. Jak dodano, "do przejściowego i stosunkowo płytkiego spowolnienia koniunktury w 2016 r. przyczyni się spadek napływu transferów kapitałowych z UE, będący następstwem zakończenia rozliczenia perspektywy finansowej UE 2007-2013".

NBP poinformował w poniedziałek ponadto, że "w kierunku niskiej inflacji oddziałuje niska presja popytowa (której miarą jest ujemna luka popytowa) oraz niska presja kosztowa w kraju i za granicą, odzwierciedlona w spadku cen importu oraz długotrwałym spadku krajowych cen producenta (PPI)". "W horyzoncie projekcji wpływ tych czynników na inflację będzie stopniowo wygasał, pozostanie ona jednak do końca 2017 r. poniżej celu inflacyjnego NBP" - zaznaczył bank.

Z dokumentu NBP wynika też, że "z jednej strony czynnikiem ograniczającym wzrost cen w gospodarce jest niska presja popytowa, która mimo poprawy koniunktury w ostatnim okresie, pozostanie na umiarkowanym poziomie". "Z drugiej strony, kształtowaniu się inflacji bazowej na niskim poziomie sprzyja brak presji kosztowej" - dodano.

W dokumencie zaznaczono, że w 2015 r. największy wpływ na utrzymywanie się dynamiki inflacji CPI poniżej zera będą miały ceny energii. "Są one wynikiem bardzo silnego spadku cen ropy naftowej obserwowanego w czwartym kwartale 2014 r. oraz w styczniu br. Ponadto na ceny energii wpłynie oczekiwana w drugiej połowie 2015 r. obniżka krajowych cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, stanowiąca reakcję na spadki cen ropy naftowej na rynkach światowych" - podkreślono.

Według projekcji NBP na ujemną dynamikę inflacji CPI w tym roku wpłynie też spadek cen żywności. "Wynika on z jednej strony z wysokiej podaży surowców rolnych, będącej pochodną wyjątkowo korzystnych warunków meteorologicznych w Polsce i na świecie w sezonie gospodarczym 2014/2015. Na obniżanie się cen żywności w ujęciu rocznym oddziałuje nałożone od drugiej połowy 2014 r. embargo Rosji na import produktów żywnościowych, w tym z Unii Europejskiej" - napisano.

Projekcja inflacji i PKB została opracowana w Instytucie Ekonomicznym (IE) Narodowego Banku Polskiego (NBP). Przedstawia prognozowany rozwój sytuacji w gospodarce polskiej przy założeniu stałych stóp procentowych NBP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • CCIM11061 2015-07-13 18:30:03
    Sedlaczek ma rację jeśli chodzi o bezsens sztucznego wzrostu PKB poprzez pompowanie długu publicznego. Rozpatrywanie przyrostu PKB w oderwaniu od przyrostu długu kompletnie nie ma sensu.

    -Jeśli już ktoś chciałby używać jakiegoś syntetycznego wskaźnika do oceny czy sprawy w gospodarce kraju idą dobrze czy źle to najprostszy wskaźnik jest następujący: (przyrost PKB - przyrost długu). Wtedy mogłoby się okazać, że ci którzy uważają się za zieloną wyspę od lat są głęboko pod wodą.
  • windykator 2015-07-13 12:21:55
    Cisza nad wysypiskiem - dziadowskie państwo zatacza się pod brzemieniem długów ,a polskie PKB tworzą firmy tu działające ale już zysk z tego PKB jest transferowany do zachodnich kapitalistów i tego już nikt nie tłumaczy ludziom dlaczego nie korzystają z jakiegokolwiek wzrostu produkcji .

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA