PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ożywienie światowej gospodarki powolne, zagrożeniem sytuacja w USA

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2013 19:07

Ożywienie światowej gospodarki jest powolne i niezrównoważone - oceniła w czwartek szefowa MFW Christine Lagarde. Ostrzegła, że brak porozumienia ws. podniesienia poziomu zadłużenia USA poważnie zaszkodziłoby amerykańskiej i globalnej gospodarce.

REKLAMA

Lagarde na konferencji prasowej podczas odbywającej się w Waszyngtonie jesiennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówiła też, że Europa musi uporządkować sytuację swoich banków, a także posunąć do przodu budowanie unii bankowej.

"Mamy ożywienie, ale jest ono powolne i niezrównoważone" - oświadczyła szefowa MFW, wskazując, że gospodarki rozwinięte będą się rozwijać w tempie 1,2 proc. w tym roku i 2 proc. w przyszłym, a gospodarki wschodzące odpowiednio w tempie 4,5 proc. i 5,1 proc. MFW obniżył dość znacznie, bo o pół pkt procentowego prognozę wzrostu dla tych ostatnich.

"Globalna ekonomia wychodzi z wielkiej recesji, która dotknęła tak wiele gospodarek i przechodzi w coś, co nazywamy okresem przemian" - podkreśliła Lagarde. Zwróciła uwagę, że zmianami trzeba zarządzać we współpracy na poziomie ponadnarodowym.

W centrum dyskusji waszyngtońskiego spotkania finansistów z całego świata, pozostają problemy w Stanach Zjednoczonych. Obawy o to, że brak porozumienia ws. budżetu i, co gorsza podniesienia limitu długu, zaszkodzą kruchemu ożywieniu na świecie wyrażane są praktycznie przy każdej okazji.

Dodatkowo nakłada się na to ewentualność ograniczenia zakrojonego na szeroką skalę programu skupu obligacji USA realizowanego przez Rezerwę Federalną w celu pobudzenia ekonomii. Już sama pespektywa przykręcenia wynoszącego 85 mld dol. miesięcznie strumienia pieniędzy spowodowała presję na rynki wschodzące, mimo że ostatecznie nie doszło do ograniczenia programu.

Lagarde wyraziła nadzieję, że amerykańska Rezerwa Federalna zachowa ostrożność podczas wycofywania się z ultra-luźnej polityki pieniężnej. Wskazała, że ograniczenie programu stymulacyjnego musi być przeprowadzone tak dobrze, jak to tylko możliwe, by zminimalizować możliwość zawirowań na rynkach.

W przeciwieństwie do wiosennej sesji MFW, obecnie za słabości światowej gospodarki nie obwinia się już strefy euro. Szefowa Funduszu zwróciła uwagę, że strefa w końcu wychodzi z recesji. Podkreśliła jednak, że nadal potrzeba naprawić sytuację banków w UE, usunąć bariery, które nie pozwalają na stworzenie większej liczby miejsc pracy oraz dokończyć budowę unii bankowej.

MFW zwrócił uwagę na błędne koło, w którym znajdują się niektóre banki z krajów południa Europy (Hiszpanii, Portugalii i Włoch). Ich zyski są zagrożone, bo wielki udział w portfelu kredytowym stanowią kredyty korporacyjne dla firmy, których może nie być stać na ich spłatę. W niektórych przypadkach zdaniem funduszu doprowadzić to może nawet do strat i naruszania kapitału tych banków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA