PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pieniądze do wzięcia. Firmy mają szansę na wsparcie w ramach planu Junckera

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2015 11:39

Przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach planu Junckera - mówi prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Szef banku zachęca do składania projektów i przedstawiania ich do akceptacji funduszu.

REKLAMA

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych powstał z inicjatywy szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, aby pobudzić inwestycje w Unii Europejskiej.

"Plan Junckera, który zakładał ponad 300 mld euro na inwestycje w Europie powoli staje się faktem. Wszelkie działania formalne, które były wymagane do jego uruchomienia, zostały de facto podjęte. W tej chwili czas na to, by po raz pierwszy wystąpić z konkretnymi wnioskami o wsparcie z tego funduszu" - podkreślił prezes BGK.

Jak mówił, będzie ono polegało na przykład na uzyskaniu gwarancji kredytowej dla projektów, które bez takiego wsparcia mogłyby zostać uznane przez banki komercyjne za zbyt ryzykowne. "To będzie możliwość uzyskania poręczeń lub gwarancji w ramach rozwiązania typu de minimis, a także będzie to pomoc kapitałowa" - zaznaczył.

"Zachęcam polskich przedsiębiorców do komunikowania się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a także innymi bankami po to, by przygotować pierwsze projekty i przedstawić je do akceptacji Europejskiemu Funduszowi Inwestycji Strategicznych" - mówił prezes BGK.

Kacprzyk zwrócił uwagę, że za współpracę z BGK przedsiębiorcy mogą uzyskać dodatkowe punkty, a to - jak podkreślił - zwiększa szanse na uzyskanie tego wsparcia.

"Podstawowe kryteria związane z planem Junckera zakładają, że projekty muszą generować możliwość spłaty zadłużenia. Mówimy właściwie o każdej dziedzinie gospodarki, z wyjątkiem takich tradycyjnych wyłączeń związanych chociażby z wysoką emisją dwutlenku węgla, hazardem czy produkcją broni. Wszystkie inne projekty mamy nadzieję uda nam się tak przygotować, opisać, by mogły starać się z powodzeniem o wsparcie w ramach planu Junckera" - zapewnił szef BGK.

Jak mówił, "nie ma niestety kopert narodowych, będzie obowiązywać zasada, kto pierwszy, ten lepszy". "Im szybciej zaczniemy w Polsce przedstawiać bardzo konkretne projekty, tym większe mamy szanse na dodatkowe miliony czy miliardy euro" - ocenił.

Prezes BGK zauważył, że są "pewne mechanizmy, które pozwolą funduszowi ograniczyć ryzyko, by pierwsze trzy czy cztery kraje nie wykorzystały pełnej puli pieniędzy". "Niech nas to nie zniechęca, a raczej mobilizuje do tego, by możliwie jak najszybciej wyjść z konkretnymi propozycjami" - podkreślił.

Plan Junckera ma pomóc ożywić wzrost i zatrudnienie w UE, a Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych jest jego fundamentem. Komisja Europejska zakłada, że w ciągu trzech lat na inwestycje zostanie wygenerowanych 315 mld euro. Aby przyciągnąć prywatnych inwestorów fundusz będzie miał do dyspozycji 21 mld euro w formie gwarancji z unijnego budżetu i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA