PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PIR będą dokapitalizowane

  • Autor: PAP
  • 17 gru 2014 09:15

MSP zakłada, że w przyszłym roku wartość projektów, w które będzie zaangażowany PIR sięgnie 10 mld zł. W związku z tym, "spodziewamy się, że będzie potrzeba dokapitalizowania programu Inwestycje Polskie" - powiedział PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

REKLAMA

Jak zaznaczył, spółka skarbu państwa Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) realizuje część kapitałową programu Inwestycje polskie, a część dłużno-gwarancyjną realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

- W tym roku dokapitalizowaliśmy PIR na 1,2 mld zł. Pieniądze ze sprzedaży akcji PGE nie trafiły więc do budżetu, tylko do realnej gospodarki. Dzięki nim PIR mógł dostarczyć część finansowania dla jednego z bardzo ważnych projektów inwestycyjnych w segmencie bezpieczeństwa energetycznego państwa, dzięki któremu Lotos będzie mógł wydobywać ropę naftową z dna Morza Bałtyckiego na złożu B8. Dzięki zaangażowaniu PIR możliwe było pozyskanie dla tego projektu brakującego finansowania z sektora prywatnego - powiedział Karpiński.

- Jeśli chodzi o dokapitalizowanie programu Inwestycje polskie w przyszłym roku, to jeżeli okaże się, że ze strony PIR lub BGK będzie takie zapotrzebowanie, z pewnością to rozważymy. Spodziewamy się, że będzie taka potrzeba. Szacujemy, że do końca przyszłego roku wartość projektów, w które zaangażują się PIR i BGK od początku istnienia programu Inwestycje Polski sięgnie odpowiednio 10 mld zł i 28 mld zł - zapowiedział. Pytany, kiedy dokładnie i w jakiej kwocie może nastąpić dokapitalizowanie, odparł, że "będzie to zależało od potrzeb programu".

- PIR jako inwestor finansowy może zapewnić środki na projekty, które zostaną zgłoszone przez potencjalnych inwestorów. To od inwestorów zależy, ile projektów, w jakim tempie i w jakich sektorach będzie realizowane. Dlatego zachęcamy inwestorów, aby zgłaszali się do PIR z konkretnymi propozycjami. To dotyczy także samorządów. Lokalne społeczności mogą być znaczącym beneficjentem Inwestycji Polskich - powiedział szef MSP. Dodał, że tak jak poprzednim razem dokapitalizowanie programu Inwestycje polskie nastąpi ze sprzedaży akcji przeznaczonych do tego spółek. W tym kontekście podkreślił zmianę filozofii działania MSP: przychody z prywatyzacji mają w mniejszym stopniu pełnić rolę fiskalną, czyli zasilać budżet, a w większym stopniu przyczyniać się do realizacji kluczowych inwestycji przyciągających pieniądze z sektora prywatnego, dzięki czemu każdy złoty z prywatyzacji będzie wielokrotnie wykorzystywany na najważniejsze projekty infrastrukturalne i przemysłowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA