PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKB wzrósł o 3,3 proc.

  • Autor: PAP
  • 28 sie 2015 11:35

W drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc. licząc rok do roku - wynika ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Odczyt był zgodny z podanym wcześniej przez GUS tzw. szybkim szacunkiem PKB.

REKLAMA

W II kwartale 2015 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,6 proc. - czytamy w piątkowym komunikacie GUS.

- PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,3 proc. w porównaniu z II kwartałem 2014 r. - dodano.

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że w drugim kwartale br. PKB wzrósł w takim samym tempie jak popyt krajowy (o 3,3 proc. w skali roku). - Wpłynął na to wzrost akumulacji o 5,2 proc. oraz wzrost spożycia ogółem o 2,9 proc. - czytamy w komunikacie.

-W II kwartale 2015 r. zanotowano tylko nieznaczny wzrost eksportu netto (0,8 proc.), w efekcie czego jego wkład we wzrost gospodarczy był bliski neutralnemu (wobec +1,1 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.) - dodano.

W rezultacie - jak wskazał Urząd - wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +3,3 pkt. proc. (wobec +2,5 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.).

Z kolei dodatni wpływ spożycia ogółem wyniósł +2,4 pkt. proc. (wobec +2,6 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.). "Złożyły się na to pozytywny wpływ spożycia w sektorze gospodarstw domowych +1,9 pkt. proc. oraz spożycia publicznego +0,5 pkt. proc." - napisano.

- Dodatni wpływ popytu inwestycyjnego (+1,1 pkt. proc.) przy niewielkim negatywnym udziale przyrostu rzeczowych środków obrotowych (-0,2 pkt. proc.), przełożyły się na dodatni wpływ akumulacji na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł +0,9 pkt. proc. (wobec -0,1 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.) - wskazał GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • windykator 2015-08-28 12:42:51
    Wystarczy zobaczyć jak GUS układa koszyk , a zapala się swiatełko ostrzegawcze że coś jest z tymi "statystykami" nie tak."Patrząc od strony podażowej najszybciej rozwijającym się sektorem polskiej gospodarki ponownie była branża finansowa i ubezpieczeniowa"

    No i tyle w temacie naszej "potęgi" gospodarczej

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA