PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKB wzrósł o 3,3 proc.

  • Autor: PAP
  • 28 sie 2015 11:35

W drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc. licząc rok do roku - wynika ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Odczyt był zgodny z podanym wcześniej przez GUS tzw. szybkim szacunkiem PKB.

REKLAMA

W II kwartale 2015 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,6 proc. - czytamy w piątkowym komunikacie GUS.

- PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,3 proc. w porównaniu z II kwartałem 2014 r. - dodano.

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że w drugim kwartale br. PKB wzrósł w takim samym tempie jak popyt krajowy (o 3,3 proc. w skali roku). - Wpłynął na to wzrost akumulacji o 5,2 proc. oraz wzrost spożycia ogółem o 2,9 proc. - czytamy w komunikacie.

-W II kwartale 2015 r. zanotowano tylko nieznaczny wzrost eksportu netto (0,8 proc.), w efekcie czego jego wkład we wzrost gospodarczy był bliski neutralnemu (wobec +1,1 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.) - dodano.

W rezultacie - jak wskazał Urząd - wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +3,3 pkt. proc. (wobec +2,5 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.).

Z kolei dodatni wpływ spożycia ogółem wyniósł +2,4 pkt. proc. (wobec +2,6 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.). "Złożyły się na to pozytywny wpływ spożycia w sektorze gospodarstw domowych +1,9 pkt. proc. oraz spożycia publicznego +0,5 pkt. proc." - napisano.

- Dodatni wpływ popytu inwestycyjnego (+1,1 pkt. proc.) przy niewielkim negatywnym udziale przyrostu rzeczowych środków obrotowych (-0,2 pkt. proc.), przełożyły się na dodatni wpływ akumulacji na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł +0,9 pkt. proc. (wobec -0,1 pkt. proc. w I kwartale 2015 r.) - wskazał GUS.

  • windykator 2015-08-28 12:42:51
    Wystarczy zobaczyć jak GUS układa koszyk , a zapala się swiatełko ostrzegawcze że coś jest z tymi "statystykami" nie tak."Patrząc od strony podażowej najszybciej rozwijającym się sektorem polskiej gospodarki ponownie była branża finansowa i ubezpieczeniowa"

    No i tyle w temacie naszej "potęgi" gospodarczej


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA