PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Po Konstytucji Biznesu – pora na system podatkowy

  • Autor: PAP
  • 05 kwi 2018 11:38

Po Konstytucji Biznesu – pora na system podatkowy Fot. Shutterstock

Po Konstytucji Biznesu – czas na system podatkowy - ocenił prezes ZPP, komentując opublikowany w czwartek raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Warunki prowadzenia firm w Polsce 2018”, z którego wynika, że niezbędne jest "napisanie szeregu ustaw" podatkowych na nowo.

REKLAMA

Eksperci ZPP podkreślili, że trzeba naprawić polski system podatkowy - uczynić go prostym, logicznym i zrozumiałym. W raporcie zwrócono też uwagę, na konieczność "zmniejszenie obciążenie przedsiębiorców składkami na ubezpieczenia społeczne" oraz odchudzenie i usprawnienie administracji. państwową. "Jest to absolutnie konieczne byśmy - w perspektywie najbliższych lat - mogli mówić o znaczącej poprawie warunków prowadzenia firm w Polsce" - czytamy w raporcie.

"Po Konstytucji Biznesu - czas na system podatkowy oraz "państwa w państwie", działające jakby obok niego i od niego, niezależne silosy typu SANEPID, nadzór budowlany i ponad 40 innych wyalienowanych z polityki gospodarczej i działające bez żadnego nadzoru instytucje, będące istną zmorą przedsiębiorców" - podkreślił prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Jak wskazano, wśród "kluczowych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej" znajduje się system podatkowy, który jest w Polsce oceniany jako zły (2,2 w pięciostopniowej skali). "Z internetowego Systemu Aktów Prawych wynika, że podstawowe ustawy podatkowe zmieniły się w 2017 roku 36 razy. Innym problemem jest poziom skomplikowania polskiego prawa podatkowego. Według raportu Global Competitiveness 2017-2018, przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, stanowi on najbardziej problematyczny czynnik dla prowadzenia biznesu w Polsce" - napisali autorzy raportu.

Dyrektor departamentu prawa i legislacji ZPP Katarzyna Niemyjska wskazała, że pięć ustaw, "kluczowych dla polskiego systemu podatkowego" zajmuje ponad 1,2 tys. stron tekstu. "Przy optymistycznym założeniu, że średnie tempo czytania to 200 słów na minutę, a 250 słów mieści się na stronie, lektura tych przepisów zajęłaby ponad 26 godzin czytania bez przerwy. A warto pamiętać, że to tylko fragment całości, ponieważ do tego należałoby jeszcze doliczyć orzecznictwo sądów czy interpretacje wydawane przez organy podatkowe" - oceniła.

Jak przypomniano, poziom skomplikowania polskiego systemu podatkowego ma odzwierciedlenie w corocznym raporcie Paying Taxes, przygotowywanym przez PwC oraz Bank Światowy. "Polski system podatkowy został w edycji na rok 2018 oceniony jako 51 na świecie, za systemami takich państw jak Botswana, Azerbejdżan czy Rwanda" - zaznaczono.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA