PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podniesienie kwoty wolnej od podatku wciąż aktualne

  • Autor: PAP
  • 04 lis 2016 12:57

Podniesienie kwoty wolnej od podatku wciąż aktualne Fot. Fotolia

PiS nie wycofuje się z wyborczej obietnicy, jaką było podniesienie kwoty wolnej od podatku, ale zmiana ta musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny - powiedział w piątek PAP przewodniczący sejmowej komisji finansów Jacek Sasin z PiS.

REKLAMA

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu PiS dotyczącego zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Propozycja ta przewiduje m.in. utrzymanie na dotychczasowym poziomie kwoty wolnej od podatku, która wynosi 3091 zł.

"Trybunał Konstytucyjny postawił nas w pewnym kłopocie związanym z tym, że gdybyśmy nie zareagowali dziś, czyli nie podjęli jakichkolwiek działań, to kwota wolna od podatku w ogóle by zniknęła. Od grudnia tego roku podatnicy nie mogliby korzystać z kwoty wolnej od podatku" - powiedział w piątek PAP Sasin.

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

"Pracujemy dzisiaj nad tym, by zrealizować naszą zapowiedź, czyli kwota wolna na poziomie 8 tys. zł. To jest zapowiedź, z której się absolutnie nie wycofujemy, podtrzymujemy ją" - podkreślił polityk PiS.

"Zgodnie z zapowiedzią rządu te regulacje wejdą w życie od stycznia 2018 r. Nie da się niestety w ciągu kilku miesięcy rządu zrealizować wszystkich obietnic. Rozumiem, że szczególnie opozycja oczekiwałaby w ciągu kilku miesięcy rządów, abyśmy zrealizowali wszystkie zapowiedzi, ale mamy na to dłuższy okres czasu" - powiedział.

Sasin zwrócił uwagę, że projekt, którym w piątek zajmuje się Sejm jest "regulacją tymczasową", która ma spowodować, że kwota wolna od podatku będzie w dalszym ciągu "dostępna na dotychczasowym poziomie aż do momentu, kiedy wejdą w życie rozwiązania docelowe, czyli od stycznia 2018 r.".

Sasin odniósł się jednocześnie do projektów ustaw dotyczących podniesienia kwoty wolnej, które do Sejmu złożyły kluby opozycyjne, m.in. PSL. "Z pewnym zdumieniem obserwuję dużą aktywność opozycyjnych partii politycznych, które w ostatnich latach rządziły, ale nie podjęły tematu zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Dziwne, że wtedy nie było tych inicjatyw, a teraz nagle one się pojawiły" - stwierdził Sasin.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA