PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych? Ucieszy, nie zaboli

  • Autor: Piotr Dziura, członek zarządu Gerda Broker
  • 12 wrz 2016 15:21

Podwyżka stóp procentowych? Ucieszy, nie zaboli Piotr Dziura, członek zarządu Gerda Broker (mat. pras.)

Choć sugestię prezesa NBP dotyczącą perspektywy podwyżki stóp procentowych, wygłoszoną na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, należy traktować raczej jako ogólną refleksję, niż oficjalną deklarację, warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego scenariusza dla rynku papierów dłużnych firm.

REKLAMA

Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie i uznała, że zapewnia on utrzymanie gospodarki na ścieżce wzrostu oraz zachowanie równowagi makroekonomicznej. Jednak odpowiadając na jedno z pytań, zadanych na konferencji prasowej, prezes NBP stwierdził, że nie widzi obecnie możliwości obniżek stóp procentowych, a za zasadne uznał myślenie o tym, kiedy można by zacząć cykl ich podwyższania. Wypowiedź tę trudno traktować w kategoriach klasycznego forward guidance, czyli komunikowania kierunków polityki pieniężnej przez bank centralny, a dodatkowo dotyczyła ona przykładowego, warunkowego (przyspieszenie wzrostu gospodarczego oraz powrót inflacji) i dość odległego terminu, czyli końca przyszłego roku. Choć nie wywołała żadnej reakcji na rynku walutowym, skarbowych papierów dłużnych oraz międzybankowym, to wywarła pewien wpływ na notowania instrumentów pochodnych, które wyceniały do tej pory obniżkę stóp procentowych. Tym bardziej warto zastanowić się, jakie konsekwencje rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych może mieć dla rynku obligacji korporacyjnych. Pod uwagę przy tym należy wziąć specyfikę tego rynku, tempo zaostrzania polityki pieniężnej oraz warunki, w jakich może ono mieć miejsce.

Najważniejszą cechą charakterystyczną naszego rynku, odróżniającą go od innych, bardziej rozwiniętych, jest dominacja papierów o oprocentowaniu zmiennym, na które składa się marża, stała w całym okresie życia obligacji i zmieniająca się w czasie w zależności od warunków rynkowych stawka WIBOR. W przypadku tego typu papierów wpływ podwyżek stóp procentowych na wysokość odsetek dokonuje się jedynie poprzez stawki WIBOR. Oddziałuje on identycznie na sytuację emitenta (wzrost kosztów) i posiadaczy obligacji (symetryczny wzrost przychodów odsetkowych).

Wyprzedzenie czasowe między wzrostem stawek a podwyżką stóp procentowych lub jej zapowiedzią, jest na ogół niezbyt duże, a w przypadku niespodziewanej podwyżki stóp nie występuje. W obecnej sytuacji, gdy zapowiedź jest dość enigmatyczna i odnosi się do odległej perspektywy, pozostaje ona bez wpływu na sytuację emitentów i posiadaczy obligacji o zmiennym oprocentowaniu. W przypadku papierów o stałym oprocentowaniu, mechanizm wpływu podwyżki stóp procentowych (lub jej zapowiedzi), jest odmienny.

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA