PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podwyższona niepewność wśród firm. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł we wrześniu o 1,6 pkt

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2017 09:43

Podwyższona niepewność wśród firm. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł we wrześniu o 1,6 pkt Fot. Fotolia

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce we wrześniu 2017 roku spadł o 1,6 pkt w stosunku do sierpnia - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

REKLAMA

Tym samym, jak zaznaczono, wskaźnik "stracił z nawiązką" wzrost z ubiegłego miesiąca.

"Ostatnie półrocze charakteryzuje się podwyższoną zmiennością niemal wszystkich składowych wskaźnika, co zapewne jest konsekwencją panującej wśród uczestników rynku podwyższonej niepewności. Ogranicza to plany rozwojowe przedsiębiorstw, a ich strategie skoncentrowane są na bieżącym dostosowywaniu planów produkcyjnych do aktualnego popytu" - napisano w komentarzu BIEC.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika we wrześniu br. tylko jedna uległa poprawie, jedna utrzymała się na poziomie miesiąca ubiegłego, zaś sześć uległo pogorszeniu. "Jedyny wzrost wśród składowych wskaźnika, jaki odnotowano w ostatnim miesiącu dotyczył warszawskiej giełdy. Jej podstawowy wskaźnik w ujęciu realnym wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o ok. 2 proc. i przekroczył o ponad 10 proc. wartości swego ostatniego lokalnego szczytu z maja 2015" - czytamy.

Jak podało BIEC, wśród składowych działających w kierunku obniżenia wartości wskaźnika, największy wpływ na jego spadek miały gorsze oceny nt. ogólnej sytuacji gospodarczej oraz na temat stanu finansów w firmach. "Te dwie składowe są bardzo silnie ze sobą powiązane. Największe pogorszenie ocen dotyczących stanu finansów nastąpiło w firmach małych - zatrudniających poniżej 50 pracowników. Dla małych przedsiębiorstw, obserwowane w ciągu ostatniego roku rosnące koszty pracownicze, koszty związane w utrzymywaniem trwałych środków produkcji oraz wyższe koszty magazynowania, były bardziej dotkliwe niż w przypadku przedsiębiorstw dużych" - wyjaśniono.

Według BIEC wśród dużych firm w dalszym ciągu obserwuje się niewielką (ponad 4 proc.) przewagę przedsiębiorstw odczuwających poprawę sytuacji finansowej nad grupą firm odczuwających jej pogorszenie.

Jak wskazano, niepokojący jest ponowny spadek wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. "Tendencję do jej obniżania się obserwujemy od końca ubiegłego roku. Główną przyczyną jej spadku jest zapaść w inwestycjach, w szczególności w inwestycjach sektora prywatnego. Ponadto, nie bez znaczenia jest również znaczący, bo ponad 5 proc. w skali roku wzrost wynagrodzeń, w tym wzrost płacy minimalnej oraz zapowiedź dalszych jej podwyżek" - ocenił BIEC. Dodano, że przedsiębiorcy skłonni są w takich warunkach zatrudniać pracowników o niższych kwalifikacjach w miejsce pracowników droższych lecz bardziej wykwalifikowanych. "Pozwala to ograniczyć przedsiębiorcom koszty pracownicze lecz wcześniej czy później prowadzi do niższej wydajności pracy" - podkreślono.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA