PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

POHiD: dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej wyniesie w tym roku 5-10 proc.

  • Autor: PAP
  • 08 cze 2011 11:52

W maju sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu rocznym o ok. 15 proc., zaś w całym roku dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej wyniesie 5-10 proc. - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński.

REKLAMA

"Handel znajduje się na wznoszącej krzywej, co miesiąc rośnie wartość sprzedanych towarów. Po tych miesiącach zastoju - bo nie uważam, żeby nazywać to kryzysem - handel rośnie, szczególnie jeśli chodzi o żywność. Potwierdzają to dane po kwietniu i potwierdzą po maju" - powiedział Faliński.

"Wydaje się, że w maju sprzedaż detaliczna mogła powtórzyć wynik z kwietnia. Myślę, że w ujęciu rocznym możemy mówić w maju o wzroście ok. 15 proc. Niewielkie wahnięcie w dół przyniósł "kryzys niemiecki", mieliśmy w maju dni, kiedy sprzedaż ogórków spadała o 50-60 proc., strach przeniósł się także na inne warzywa i cytrusy. Uważam jednak, że w ciągu tygodnia-dwóch sytuacja wróci do normy i w wynikach po czerwcu nie będzie już śladu +kryzysu niemieckiego+" - dodał.

Z danych GUS wynika, że w kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła rdr o 18,6 proc., a w ujęciu miesięcznym o 2,3 proc.

Faliński dodał, że III kwartał będzie szczególnie pomyślny dla wyników sprzedaży detalicznej.

"Okres wakacyjny to czas wzmożonych wydatków związanych z wakacjami. Na rynkach pojawiają się także liczne promocje. To spowoduje, że III kwartał będzie dla sprzedaży detalicznej udany" - dodał.

W ocenie Falińskiego, w całym 2011 roku dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej wobec 2010 r. wyniesie 5-10 proc.

"Rok 2011 na pewno będzie lepszy niż poprzedni. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby móc dokładnie określić o ile wzrośnie wielkość sprzedaży. Myślę, że może to być 5-10 proc." - powiedział.

"Na pewno będzie dalszy wzrost w handlu. Będzie bardzo silny trend rozwojowy, nastąpi integracja małych powierzchni handlowych. Wpływ EURO 2012 nie będzie jednak dla wyników całego roku znaczący, podniesie tylko wyniki czerwca. W całym roku można spodziewać się wzrostu w branży hotelarskiej i gastronomii" - dodał Faliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA