PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polacy wciąż nie przekonali się do euro

  • Autor: PAP
  • 03 paź 2014 09:04

Zwiększenie zaufania Polaków do wspólnej waluty to zadanie dla elit politycznych i biznesowych - powiedział w czwartek podczas kongresu EFNI w Sopocie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

REKLAMA

"Sytuacja jest paradoksalna, gdyż 80 proc. mieszkańców Polski jest za przynależnością naszego kraju do Unii Europejskiej, a jednocześnie tylko 25-30 proc. Polaków jest za wejściem do strefy euro. To właśnie jest zadanie i cel dla elit politycznych w Polsce, zarówno w kręgach rządowym i w środowisku biznesowym" - mówił Dziekoński podczas panelu EFNI z udziałem przedstawicieli krajów Trójkąta Weimarskiego.

Dziekoński podkreślił, że z prawnego punktu widzenia Polska, podpisując traktat akcesyjny z UE, zgodziła się, że będzie w niej obowiązywać euro. O kwestii obecności Polski w strefie euro mówił dziennikarzom po powołaniu rządu Ewy Kopacz prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem to jedno z wielkich zadań, jakie stoją przed Polską.

Dziekoński przypomniał w czwartek, że do wprowadzenia unijnej waluty konieczna jest wcześniej m.in. zmiana w polskiej konstytucji. "Jak wiemy, musimy dokonać zmiany w konstytucji, a to wymaga znaczącej większości w parlamencie. To z kolei wymaga silnego poparcia ze strony obywateli" - wskazywał.

Uczestniczący w tym samym panelu ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel dodał, że jego kraj jest bardzo przychylnie nastawiony do bardzo szybkiego wejścia Polski do strefy euro. "Z wielkim żalem to postrzegamy, że przed kryzysem opinia publiczna w Polsce miała bardzo dobre zdanie na temat wspólnej waluty, a teraz mamy 25-30 proc. osób w Polsce, które chcą euro" - mówił.

"Widać więc konieczność zwiększenia komunikacji ze społeczeństwem w tej sprawie. Jestem wdzięczny prezydentowi Komorowskiemu, że rozpoczął debatę na temat euro, gdyż jest ona niezbędna" - dodał.

4. Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) obraduje w Sopocie. Bierze w nim udział ok. 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i kultury z Polski i ze świata. Do piątku będą analizować największe wyzwania, z jakimi zmierzy się UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA