PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polityka kredytowa wobec branży hotelowej i magazynowej cały czas zaostrzona

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 maj 2011 10:10

Polityka kredytowa wobec branży hotelowej i magazynowej cały czas zaostrzona

W minionym roku BRE Bank Hipoteczny był jednym z nielicznych banków w Polsce, który prowadził akcję kredytową. Zdecydował się jednak na zaostrzenie polityki kredytowej, zwłaszcza wobec branży hotelowej i magazynowej. - Nie mogę powiedzieć, że w Polsce mamy nadwyżkę powierzchni magazynowej, ale jej rodzaj i lokalizacja nie idzie w parze z oczekiwaniami potencjalnych najemców - podsumował w rozmowie z portalem Popertynews.pl Sven-Torsten Kain, członek zarządu, BRE Bank Hipoteczny.

REKLAMA

- Nie każdy chce wejść do olbrzymiego kompleksu, gdzie obok funkcjonuje już kilkanaście firm i ruch trwa całą dobę - wyjaśnia.

Jak mówi, po 2008 roku popyt na magazyny spadł. W tym czasie firmy nie podejmowały decyzji inwestycyjnych i w rezultacie nie potrzebowały nowych zapleczy magazynowo-logistycznych. - W tej chwili jest pewna nadwyżka wolnej powierzchni, co przełożyło się na spadek stawek czynszowych. W niektórych przypadkach obniżki były bardzo drastyczne - mówi Sven-Torsten Kain.

Zdaniem członka zarządu BRE Banku Hipotecznego, to co decyduje o trudności przedsięwzięć magazynowych, to chaos, jaki panuje w inwestycjach drogowych w Polsce. - Deweloperom ciężko kupić dobry grunt i atrakcyjnie zlokalizować centrum magazynowe, bo de facto nie wiedzą, czy i kiedy powstanie przy nich np. autostrada - tłumaczy.

Właśnie między innymi z tych powodów bank finansuje wyłącznie te projekty magazynowe, które są w pełni wynajęte. - Przy inwestycjach hotelowych przyjęliśmy kryterium, że nie podejmujemy rozmów, jeśli inwestor dysponuje wkładem własnym poniżej 45 proc. całej wartości przedsięwzięcia - wyjaśnia.

BRE Bank Hipoteczny postanowił także nie finansować pierwszych projektów danej spółki. - Postawiliśmy na zaufanych i doświadczonych graczy, którzy realizowali już z powodzeniem inwestycje w danym segmencie - mówi Sven-Torsten Kain.

Przykładowo przy projektach hotelowych bank wymaga od inwestora znajomości branży. Nie musi pokazać podpisanej umowy z renomowanym operatorem, bo taką łatwo przecież zerwać. - Sieć może się wycofać, ale wierzymy, że doświadczony inwestor w branży hotelowej da sobie radę z takim problemem i szybko znajdzie nowego operatora - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA