PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polsce nie grozi deflacja

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2014 08:12

Polsce nie grozi deflacja rozumiana jako długotrwały i uporczywy spadek cen. W dłuższym okresie można się spodziewać umiarkowanego i bardzo powolnego wzrostu wskaźnika CPI - ocenił w rozmowie z PAP Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

REKLAMA

"Krótkoterminowy spadek indeksu cen związany ze zjawiskami sezonowymi oczywiście nie jest deflacją, w okresie wakacyjnym spotykamy się z tym efektem spadku poziomu cen ze względów sezonowych, przede wszystkim tańsza jest żywność" - powiedział PAP Raczko.

"Jeśli chodzi o deflację rozumianą jako proces bardziej długotrwały, niesezonowy, związany z systematycznym uporczywym spadkiem poziomu cen, to myślę, że tego typu zjawisko Polsce nie grozi, dlatego, że obserwujemy dość wysoką nominalną dynamikę płac, która niewątpliwie wspiera konsumpcję. Po drugie nie sądzę, żeby gospodarstwa domowe przyspieszyły proces oszczędzania, a tym samym, te zwiększone dochody będą wspierać konsumpcję. Po trzecie jeżeli uaktywni się popyt konsumpcyjny, to nie tylko zareaguje na to podaż, ale również zareagują ceny" - dodał.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc.

Raczko poinformował również, że w długim okresie bank centralny spodziewa się, że nastąpi bardzo powolny i umiarkowany wzrost wskaźnika CPI.

"W związku z tym prognozujemy, że nastąpi umiarkowany, bardzo powolny wzrost indeksu cen, ale oczywiście w dłuższym okresie" - powiedział.

Na pytanie czy w pojedynczych miesiącach letnich może nastąpić spadek cen, odpowiedział: "Tak i to jest zjawisko znane, sezonowe i tym absolutnie nie należy się kierować w analizie zachowania inflacji. Nie sądzę, żeby gospodarstwa domowe w Polsce oczekiwały deflacji".

Pytany czy kolejna, lipcowa projekcja Instytutu Ekonomicznego NBP pokaże niższą ścieżkę CPI, powiedział: "Oczywiście punkt wyjścia będzie musiał zostać dostosowany dlatego, że dynamika cen jest niższa niż prognozowaliśmy i wszyscy prognozowali, ale to wcale nie oznacza, że w dłuższym okresie, czyli w okresie oddziaływania polityki pieniężnej, dynamika cen nie powróci do celu".

Z centralnej ścieżki marcowej projekcji NBP wynika, że inflacja CPI w 2014 r. wyniesie 1,1 proc., w 2015 r. 1,8 proc., w 2016 r. 2,5 proc. Inflacja CPI, zgodnie z marcową projekcją, ma wzrastać, choć do I kwartału 2016 r. pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5 proc. Spowodowane to ma być faktem, że luka popytowa pozostanie do I kwartału 2015 r. ujemna, a następnie utrzymywać się będzie na poziomie bliskim zera.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA