PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polscy inwestorzy postawią na nieruchomości

  • Autor: wnp.pl
  • 26 maj 2015 11:00

Polscy inwestorzy postawią na nieruchomości Fot. Fotolia

Nastroje polskich inwestorów są optymistyczne, choć prognozy dla lokalnego rynku akcji nieco się pogorszyły w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według polskich inwestorów, nieruchomości, akcje i metale szlachetne to trzy klasy aktywów, które mają radzić sobie najlepiej w 2015 r. i w ciągu najbliższej dekady.

REKLAMA

Takie są wyniki globalnego badania nastrojów inwestorów przeprowadzone dla Franklin Templeton w 2015 r. już po raz piąty objęło ponad 11500 inwestorów z 23 krajów w obydwu Amerykach, Afryce, Azji, regionie Pacyfiku i Europie. W badaniu w 2015 r. wzięło udział 500 respondentów z Polski. Badanie przeprowadzane było w Polsce po raz czwarty.

Wyniki badania wskazują na pesymistyczne prognozy dla wyników lokalnego rynku akcji na 2015 r. Liczba polskich inwestorów spodziewających się w tym roku wzrostów na giełdach znacząco spadła; w 2014 r. 61 proc. inwestorów liczyło na wzrosty w 2015 r., natomiast w tym roku ten wskaźnik spadł do 47 proc.

Jeżeli chodzi o sposób postrzegania dotychczasowych wyników rynkowych, wyniki badań konsekwentnie pokazują, że percepcja inwestorów na całym świecie często jest rozbieżna z rzeczywistością. Tegoroczne badanie wykazało, że ponad połowa (55 proc.) globalnych inwestorów sądzi, że ich lokalne rynki akcji w ubiegłym roku poszły w górę. Z kolei, gdy spojrzymy na faktyczne wyniki rynków, okazuje się, że 60 proc. nie osiągnęło spodziewanych rezultatów. W 2014 r., zaledwie osiem spośród 23 rynków objętych badaniem (35%) zanotowało dodatnie wyniki. W Polsce, tylko 36 proc. respondentów uważa, że giełda poszła w minionym roku w górę. Indeks MSCI Poland zanotował w 2014 r. spadek o -13,60 proc.

Nieruchomości postrzegane jako najlepsze aktywa w 2015 r. i w perspektywie najbliższej dekady. Po raz drugi z rzędu, nieruchomości znalazły się na pierwszym miejscu na liście aktywów preferowanych przez polskich inwestorów (56 proc. respondentów spodziewa się najlepszych wyników tej klasy aktywów w 2015 r., a 55 proc. w ciągu najbliższych 10 lat), na drugim miejscu uplasowały się metale szlachetne (43 proc. w 2015 r., 48 proc. w ciągu najbliższej dekady), które wyprzedziły akcje (42 proc. w 2015 r., 40 proc. w perspektywie nadchodzącego dziesięciolecia). 

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA