PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska domaga się zbadania wpływu podatku od transakcji finansowych

  • Autor: PAP
  • 06 maj 2014 15:48

Polska wraz z wieloma innymi krajami, które nie uczestniczą we współpracy na rzecz podatku od transakcji finansowych (FTT), domaga się zbadania wpływu ew. podatku na rynki finansowe i budżety krajów, które go nie wprowadzą - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek.

REKLAMA

Austriacki minister finansów Michael Spindelegger poinformował we wtorek w Brukseli, że od 1 stycznia 2016 r. podatek od transakcji finansowych ma być stopniowo wdrażany w grupie krajów, które przystąpiły do współpracy w tej sprawie. Szczegółowe przepisy mają być gotowe do końca tego roku.

W przyjętej we wtorek wspólnej deklaracji państwa te potwierdziły swe "mocne zaangażowanie na rzecz wprowadzenia podatku od transakcji finansowych". W pierwszej kolejności podatek ma objąć akcje i niektóre instrumenty pochodne.

"Rada Ecofin (ministrowie finansów) nie doszła do konkretnych rozwiązań; kraje, które zdecydowały się na pogłębioną współpracę w tej dziedzinie przedstawiły bardzo ogólny komunikat polityczny co do kierunku dalszych zmian, ale wielu członków rady Ecofin domaga się nieco więcej przejrzystości w tym procesie oraz przedstawienia badań na temat wpływu ewentualnego podatku na kraje, które by nie uczestniczyły w pogłębionej współpracy" - powiedział po spotkaniu ministrów finansów Szczurek.

Jak zaznaczył kraje wzmocnionej współpracy ws. FTT zaprezentowały bardzo ogólnikowy dokument, w którym mowa jest o stopniowym wprowadzaniu opodatkowania. "I z komentarzy przedstawicieli tych krajów wynika, że nie jest wcale łatwo zdecydować się na konkretne rozwiązania także w tej zawężonej grupie i w związku z tym (...) zgoda jest bardzo, bardzo ogólna i ciągle jesteśmy w początkowej fazie tego procesu tworzenia podatku od transakcji finansowych w 10 krajach, bo Słowenia nie podpisała się pod tym porozumieniem" - poinformował szef polskiego resortu finansów.

Pytany, czego Polska się obawia jeśli chodzi o ten podatek, minister odparł, że "Polska domaga się, podobnie z resztą jak wiele innych krajów, które nie uczestniczą w pogłębionej współpracy, aby przeprowadzone zostały badania i przedstawione wyniki badań na temat wpływu ewentualnego podatku na inne rynki finansowe, czy inne systemy i budżety pozostałych krajów członkowskich, które podatku w takiej formie nie wprowadzają".

Zaznaczył, że niektóre kraje, takie jak na przykład Holandia wskazywały, że mogłyby nawet rozważyć przystąpienie do pogłębionej współpracy ws. FTT, ale "aby to zrobić, muszą mieć pełną wiedzę, jak taki podatek mógłby wyglądać".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA