PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 1,2 proc.

  • Autor: PAP
  • 29 lip 2013 14:10

W bieżącym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 1,2 proc. PKB, by w 2014 r. przyspieszyć do 2,6 proc. - przewidują eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ich zdaniem będzie to efekt wyraźnego wzrostu popytu krajowego.

REKLAMA

Z opublikowanych w poniedziałek szacunków IBnGR wynika, że w drugim kwartale br. nasz PKB wzrósł o 0,7 proc. rdr, po o 0,5 proc. w pierwszym kwartale 2013 r. W kolejnych kwartałach dynamika PKB ma być jeszcze wyższa - w trzecim kwartale wyniesie 1,5 proc., a w czwartym - 1,9 proc. rdr. W efekcie w całym 2013 r. polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 1,2 proc.

- Po słabym pierwszym półroczu, w drugiej połowie roku oczekiwać można ożywienia w gospodarce () Przyspieszenie tempa wzrostu w drugiej połowie roku będzie wynikiem wyraźniejszego wzrostu popytu krajowego, a w szczególności spożycia indywidualnego - przewidują ekonomiści Instytutu.

W ich opinii w przyszłym roku koniunktura gospodarcza w Polsce będzie się poprawiać, co przełoży się na 2,6-procentowe tempo wzrostu PKB.

Z szacunków Instytutu wynika, że tempo wzrostu popytu krajowego w 2013 r. ma wynieść 0,4 proc., a spożycie indywidualne wzrośnie o 0,9 proc. Spaść ma natomiast - o 1,5 proc. - wartość nakładów brutto na środki trwałe. "Spadek inwestycji w polskiej gospodarce wynikał będzie z utrzymujących się słabych nastrojów w sektorze przedsiębiorstw oraz z ograniczenia skali inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków publicznych. Ujemna dynamika inwestycji pozostawać będzie w 2013 roku istotną barierą wzrostu gospodarczego w Polsce" - zaznaczyli eksperci.

Wyraźne ożywienie popytu krajowego ma nastąpić jednak w przyszłym roku. Wzrost tego wskaźnika ma sięgnąć 1,6 proc. - Poprawa sytuacji na rynku pracy oraz lepsze nastroje w gospodarce przyczynią się zarówno do dalszego wzrostu spożycia, jak i odwrócenia negatywnych tendencji w kształtowaniu się popytu inwestycyjnego. Prognozowany wzrost spożycia indywidulanego w przyszłym roku wynosi 2,2 proc., natomiast nakładów brutto na środki trwałe 2,6 proc." - dodali eksperci IBnGR.

Instytut przeanalizował też perspektywy poszczególnych branż. Z prognoz wynika, że w tym roku wartość dodana w przemyśle wzrośnie o 1,0 proc., a wyraźnego ożywienia w tym sektorze spodziewać się należy już w trzecim kwartale, kiedy to wzrost wartości dodanej wyniesie 1,5 proc. - Powrotu dobrej koniunktury nie należy się natomiast spodziewać w sektorze budowlanym, gdzie prognozowany jest spadek wartości dodanej w 2013 r. o 7,4 proc. - zaznaczyli eksperci. Dodali, że w 2014 r. sytuacja zarówno w przemyśle, jak i w budowlance ma być lepsza. W przypadku przemysł wartość dodana ma się zwiększyć o 2,2 proc., a w sektorze budowlanym o 4,6 proc.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA