PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska jednym z liderów na rynku nieruchomości inwestycyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 lip 2012 11:50

Polska jednym z liderów na rynku nieruchomości inwestycyjnych

Jak informują analitycy CBRE, Polska jest jednym z liderów w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych. W naszym kraju w pierwszej połowie br. zawarto umowy na 854 mln euro.

REKLAMA

Obok Polski największą wartość transakcji odnotowano w Rosji. Jest to około 889 mln euro. W obu tych krajach odnotowano łącznie aż 83 proc. wartości wszystkich transakcji, jakie zawarto w regionie.

- Wraz z Francją, Niemcami i Wielką Brytanią, polski rynek jest najczęściej wymieniany przez inwestorów jako obszar ich zainteresowań. Na naszym rynku aktywne są fundusze inwestycyjne z Niemiec oraz inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, jak i lokalne podmioty - informuje Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

2012 rok nie jest jednak dobrym okresem dla Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszej połowie tego roku aktywność inwestycyjna w regionie spadła o 60 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Tak słabe wyniki wiążą się z niepewnością inwestorów co do przyszłości strefy euro oraz koncentracji wyłącznie na najlepszych aktywach.

Pomimo dobrych, w kontekście całego regionu, wyników Polski, ten rok nie musi być wcale udany. Jak uważa Przemysław Felicki, w bieżącym roku Polska może nie osiągnąć wolumenu transakcji, który zanotowaliśmy w 2011 r., czyli 2,5 miliarda euro. - Należy przy tym pamiętać, że w ubiegłym roku Polska odnotowała trzeci wynik w historii naszego rynku inwestycyjnego. Rok 2012 stanowi poważne wyzwanie dla inwestorów w związku z zawirowaniami makroekonomicznymi w strefie euro. Widać to choćby po wydłużaniu się przeciętnego czasu zawierania transakcji - wyjaśnia.

Najgorsza sytuacja panuje obecnie na najmniej stabilnych rynkach. Na przykład w Rumunii wartość transakcji wyniosła około 50 mln euro. Jest to pięciokrotnie mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei Czesi borykają się z niewielką dostępnością wysokiej jakości nieruchomości komercyjnych, będącą wynikiem licznych transakcji przeprowadzonych w ubiegłym roku

Obserwowany w ostatnich latach boom na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej był napędzany głównie wysoką podażą powierzchni komercyjnych. Ponieważ w tym okresie na niektórych rynkach w regionie zawarto wiele transakcji, wynikiem jest znaczne zmniejszenie ilości wysokiej jakości powierzchni dostępnej na rynku. To zjawisko będziemy obserwować także w kolejnych latach. W oparciu o analizę działań inwestorów aktywnych w Europie Środkowo-Wschodniej można się spodziewać, że nadal będą oni poszukiwać najlepszych powierzchni, a ich zainteresowanie tylko w niewielkim stopniu przełoży się na transakcje w niższym segmencie rynku.

  • 1
  • 2
  • hurtka 2012-08-21 11:57:41
    I za to należą się brawa polskim agencjom. To dzięki Jartomowi przejmowane są kolejne nieruchomości. Mam wrażenie, że wielu inwestorów w Polsce nie potrafi nawet samodzielnie szukać dobrych pomysłów na interes. Ciekawe jakim wynikiem rok zakończą najlepsze agencje - w ich bazie wciąż stoi kilka magazynów w dobrych cenach.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA