PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska jednym z liderów na rynku nieruchomości inwestycyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 lip 2012 11:50

Polska jednym z liderów na rynku nieruchomości inwestycyjnych

Jak informują analitycy CBRE, Polska jest jednym z liderów w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych. W naszym kraju w pierwszej połowie br. zawarto umowy na 854 mln euro.

REKLAMA

Obok Polski największą wartość transakcji odnotowano w Rosji. Jest to około 889 mln euro. W obu tych krajach odnotowano łącznie aż 83 proc. wartości wszystkich transakcji, jakie zawarto w regionie.

- Wraz z Francją, Niemcami i Wielką Brytanią, polski rynek jest najczęściej wymieniany przez inwestorów jako obszar ich zainteresowań. Na naszym rynku aktywne są fundusze inwestycyjne z Niemiec oraz inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, jak i lokalne podmioty - informuje Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

2012 rok nie jest jednak dobrym okresem dla Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszej połowie tego roku aktywność inwestycyjna w regionie spadła o 60 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Tak słabe wyniki wiążą się z niepewnością inwestorów co do przyszłości strefy euro oraz koncentracji wyłącznie na najlepszych aktywach.

Pomimo dobrych, w kontekście całego regionu, wyników Polski, ten rok nie musi być wcale udany. Jak uważa Przemysław Felicki, w bieżącym roku Polska może nie osiągnąć wolumenu transakcji, który zanotowaliśmy w 2011 r., czyli 2,5 miliarda euro. - Należy przy tym pamiętać, że w ubiegłym roku Polska odnotowała trzeci wynik w historii naszego rynku inwestycyjnego. Rok 2012 stanowi poważne wyzwanie dla inwestorów w związku z zawirowaniami makroekonomicznymi w strefie euro. Widać to choćby po wydłużaniu się przeciętnego czasu zawierania transakcji - wyjaśnia.

Najgorsza sytuacja panuje obecnie na najmniej stabilnych rynkach. Na przykład w Rumunii wartość transakcji wyniosła około 50 mln euro. Jest to pięciokrotnie mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei Czesi borykają się z niewielką dostępnością wysokiej jakości nieruchomości komercyjnych, będącą wynikiem licznych transakcji przeprowadzonych w ubiegłym roku

Obserwowany w ostatnich latach boom na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej był napędzany głównie wysoką podażą powierzchni komercyjnych. Ponieważ w tym okresie na niektórych rynkach w regionie zawarto wiele transakcji, wynikiem jest znaczne zmniejszenie ilości wysokiej jakości powierzchni dostępnej na rynku. To zjawisko będziemy obserwować także w kolejnych latach. W oparciu o analizę działań inwestorów aktywnych w Europie Środkowo-Wschodniej można się spodziewać, że nadal będą oni poszukiwać najlepszych powierzchni, a ich zainteresowanie tylko w niewielkim stopniu przełoży się na transakcje w niższym segmencie rynku.

  • 1
  • 2
  • hurtka 2012-08-21 11:57:41
    I za to należą się brawa polskim agencjom. To dzięki Jartomowi przejmowane są kolejne nieruchomości. Mam wrażenie, że wielu inwestorów w Polsce nie potrafi nawet samodzielnie szukać dobrych pomysłów na interes. Ciekawe jakim wynikiem rok zakończą najlepsze agencje - w ich bazie wciąż stoi kilka magazynów w dobrych cenach.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA